27.12.2017

100 nejčastějších hesel roku 2017

Tradičním vánočním zvykem jsou kromě lití olova a házení střevícem také kompilace nejčastějších hesel za uplynulý rok. A tak ani my tuto každoroční tradici neporušíme a přesvědčíme se, že i letos je opět (spoiler alert!) nejčastějším heslem 123456. Co však dále říkají statistiky? Změnilo se něco? A co vy, dostala se i některá vaše hesla do TOP 100??

Cover 2

Společnost SplashData, která vyvíjí bezpečné aplikace, i letos před Vánoci vydala souhrn nejčastějších hesel za uplynulý rok, vytvořený z nejnovějších uniklých a veřejně přístupných databází. Heslo 123456 je stále, již od roku 2013, na prvním místě v žebříčku, nikdo však snad nečekal, že by se nejčastěji používaným heslem mohlo stát např. e89W!zQXvM?n. To už jen ze statistického pohledu není možné.

Kromě první příčky je zajímavé taky zastoupení jednotlivých typů hesel. Nejčastěji se v seznamu (ne)překvapivě vyskytují jména: jordan, andrew, robert, george, andrea, daniel, ashley, charlie, martin, nicole, amanda, … Hned za nimi jsou koníčky: football, starwars, lakers, ferrari, chelsea, hockey, rangers, yankees, … a oblíbené posloupnosti na klávesnici: qwerty, qazwsx, 1qaz2wsx, asdf, zaq1zaq1, 1q2w3e. A nesmíme zapomínat ani na správce serverů a jejich admin123.


Je tedy jasné, že i přes snahy webů zavádět podmínky typu “heslo obsahující nejméně 8 znaků s alespoň jedním velkým a jedním malým písmenem, jednou číslicí a jedním speciálním znakem” půjdou uživatelé cestou nejmenšího odporu a vytvoří Password_123.

Více na www.teamsid.com

Kam dál?