25.05.2016

5 nejčastějších typů scamu na Facebooku

Toužíte zjistit, jestli o vás má vaše bývalá přítelkyně ještě zájem? Chcete si obohatit svou sociální síť o pár nadstandardních funkcionalit? A nebo jen zhlédnout vašimi přáteli sdílené virální video? Dávejte si v tom případě pozor, abyste se nestali další obětí scamu.

Maxresdefault

Na rozdíl od spamu, což je většinou jen neškodná nevyžádaná zpráva, je slovem scam označován jakýkoliv podvodný akt, určený k tomu vás oklamat a využít tak vaši důvěru k dosažení svých cílů. Cíl scamu bývá většinou jediný, a to finanční zisk. Za to prostředky, kterými se jej snaží daný scam dosáhnout, bývají už mnohem rozmanitější, ať už jde o šíření malwaru, krádež osobních dat a nebo jen obyčejný sběr popularity nějaké webové stránky. Snad každý se s něčím takovým musel na sociálních sítích už alespoň jednou setkat.

Bezpečnostní skupina Bitdefender provedla v roce 2014 výzkum týkající se právě scamu na sociálních sítích a spolu s psychology a behaviorálními analytiky vydala studii, v níž určila 5 nejčastějších typů scamu vyskytujícího se na Facebooku a tedy 5 hlavních slabých míst lidského chování. A po několika letech se ukazuje, že citlivá místa lidí se za tu dobu nezměnila, a tedy se příliš nezměnilo ani typové rozložení scamu.

Na prvním místě se s naprostou převahou (téměř polovina všeho scamu) drží aplikace poskytující informace o zobrazování vašeho profilu. Příkladem může být stránka Who Views My Profile The Most, která má v současné době téměř čtvrt milionu fanoušků a přesto, že je plná záporných komentářů, tak se stále nacházejí další a další, kteří tomuto scamu uvěří. Touha mít pod kontrolou informace je tedy stále ta nejsilnější.

S velkým odstupem jsou na dalších místech aplikace umožňující různé modifikace vzhledu nebo funkčnosti facebooku, stránky nabízející produkty zdarma či výherní stránky a v neposlední řadě bulvární scamy, tedy zfalšované informace o celebritách a virální videa.

Více na anonhq.com

Kam dál?