23.11.2015

5 věcí, na které si dávat ve spojení s Wi-Fi pozor

Wi-Fi je pro většinu lidí dobrý sluha, ale opravdu moc zlý pán. To však neplatí pro crackery, pro které jsou volně dostupné sítě velmi příjemným polem působení, na kterém mají snadný přístup k našim heslům, e-mailům a internetovému bankovnictví.

Wifi

Wi-Fi je pro většinu lidí dobrý sluha, ale opravdu moc zlý pán. To však neplatí pro crackery, pro které jsou volně dostupné sítě velmi příjemným polem působení, na kterém mají snadný přístup k našim heslům, e-mailům a internetovému bankovnictví. Naštěstí existuje pár zásad, které nebezpečí útoku tímto způsobem sníží na minimum, pojďme se teď tedy podívat na hrozby, které Wi-Fi přináší, a na to, jak ohrožení minimalizovat.

  • Wi-Fi Free – zdarma dostupné a nezaheslované hotspoty jsou příjemné, na druhou stranu však mohou být vytvořeny crackrem jen z toho důvodu, aby vám ukradly hesla a další osobní informace. Pokud je Wi-Fi hotspot legitimní, i tak může být crackerem napaden a sbírat všechny vaše údaje. Nejlepší obrana? VPN, která šifruje všechna data, která zadáváte.
  • Online bankovnictví – věří se tomu jen těžko, ale i dnes se přes všechna varování hlásí do internetového bankovnictví přes volně dostupnou Wi-Fi. Pokud vám nezbývá nic jiného, než se v kavárně přes Wi-Fi na účet přihlásit, raději si dvakrát ověřte přesný název sítě. Pro zákeřného útočníka není nic jednoduššího, než vytvořit hotspot s názvem, který se tváří, že patří k místu, na kterém sedíte.
  • Nezabezpečená domácí Wi-Fi – mít svou vlastní Wi-Fi nezaheslovanou je ještě stále často se opakující chyba, která může stát opravdu hodně. Pokud se na vaši Wi-Fi připojí někdo s nečistými úmysly, může ji využít například i ke kybernetickým útokům a vám tak způsobit opletačky se zákonem. Nikdy nepoužívejte defaultní název hotspotu a používejte silná hesla.
  • Neaktualizování firmwaru – udržujte firmware svého routeru aktualizovaný – nejnovější verze lze vždy stáhnout na webu výrobce. Aktualizace jsou obecně velmi důležité, a neměli by jste na ně zapomínat, ani je odkládat.

Neustále zapnutá Wi-Fi – pokud na svém telefonu máte neustále zapnutou wi-fi, nejenže zbytečně plýtváte baterkou ale ještě riskujete to, že se připojíte na nezabezpečenou síť a nevědomky se tak ohrozíte. Většina telefonů však nabízí funkci „location based Wi-Fi”, která Wi-Fi zapne pouze v dosahu vámi ručně uložených sítí.

Kam dál?