05.01.2018

7 hlavních témat kybernetické bezpečnosti pro rok 2018

S novým rokem přichází nové bezpečností výzvy pro jednotlivce i společnosti. Na jaké hrozby se v roce 2018 pečlivě připravit? Přehled 7 klíčových témat vám na tuto otázku odpoví.

7 hlavnich temat 2018 pixabay

1. Ransomware

Ransomware byl nejrozšířenější hrozbou roku 2017 a počet útoků by dle všech předpovědí měl v roce 2018 dále růst. Boj s vyděračskými viry stojí velké globální firmy miliardy korun. Braňte se pravidelnou aktualizací programů a operačního systému.

2. Sociální inženýrství

Manipulace uživatelů prostřednictvím phishingových útoků a falešných aplikací je na vzestupu. Obezřetnost je na místě především u zákazníků elektronického bankovnictví.

3. Blockchain

Technologie blockchain je nejčastěji skloňována ve spojení s kryptoměnami. Má však potenciál zásadně ovlivnit také oblast zabezpečení dat. Například softwarová společnost Guardtime z Estonska využivá blockchain pro zabezpečení zdravotních údajů.

4. Spam

Sofistikovanost filtrů nevyžádané pošty neustále roste. To však neznamená, že spam přestává být hrozbou. Právě naopak! Zájem spammerů se od prodeje zboží přesunul k získání osobních údajů a přístupových hesel.

5. Legislativa a GDPR

Vedle síťové neutrality je dalším velkým tématem Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Platí od května 2018. Na straně firem je nejvyšší čas zrevidovat informační systémy a postupy nakládání s osobními údaji.

6. Bezpečnost domén

Ani v roce 2018 nebudou všechny domény, které navštěvujete, zabezpečeny pomocí DNSSEC. Technologie garantuje integritu DNS záznamů na jmenných serverech a tím pádem přináší uživatelům vyšší úroveň zabezpečení.

7. Kybernetická válka

Islámský stát, Rusko, Čína, USA či KLDR. Tyto subjekty jsou ve spojení s kybernetickými konflikty nezřídka zmiňovány. Kybernetická válka je skutečností a může vést k vyprovování větších sporů.

Prevence jako řešení

Výše zmíněné hrozby potvrzují, že nejlepší obranou před kybernetickými hrozbami je prevence. Neváhejte do bezpečnosti investovat čas i další prostředky s předstihem. Vyhnete se tak závažnějším problémům v budoucnosti.

Více na securityboulevard.com

Kam dál?