13.10.2016

Anonymita na ilegálních online tržištích

Kdykoliv máte dojem, že už jste mysleli na všechno, vždy se najde někdo, kdo najde skulinu ve vašem plánu a přechytračí vás. Podívejme se na několik takových poučných příkladů falešné úplné anonymity.

Cover 8

V roce 2013 jste mohli zaznamenat klasický případ studenta před zkouškami, který se naivně pokusil ohlásit anonymní bombový útok na svou univerzitu, aby se tak vyhnul blížícímu se termínu testu. Pokus nebyl naivní - budovy univerzity byly ten den skutečně z bezpečnostních důvodů evakuovány. Naivní byla představa, že se mu to vše povede v plné anonymitě, bez dalších následků. Jmenoval se Eldo Kim a byl odhalen a zatčen během následujících dvou dní, přestože použil anonymní e-mailovou službu, k níž se připojil pomocí softwaru Tor.

Přesuňme se na serióznější místo, na ilegální internetová tržiště na Darknetu, jako jsou (nebo byly) Silk Road, Agora Marketplace apod. Na těchto místech byste čekali, že místní prodejci budou v oblasti vlastní anonymity zkušenější a bude jim na ní mnohem více záležet. I tak Michael Rose a Paul Lisker, studenti Harvardovy univerzity, dokázali ve svém nedávném výzkumu některé z těchto nelegálních prodejců lokalizovat s přesností na metr. Použili k tomu EXIF metadata uložená v některých fotografiích nabízených produktů.

EXIF metadata jsou údaje, které se automaticky ukládají spolu s vytvořením fotografie. Ukládají se většinou značka a model fotoaparátu, datum a čas pořízení dané fotografie a další detaily. Některé novější fotoaparáty a mobilní telefony ovšem automaticky ukládají také mnohem zajímavější údaj, a tím jsou GPS souřadnice daného místa. Michael a Paul nalezli několik set takových fotografií a pomocí GPS souřadnic z nich získaných vytvořili mapu míst, v nichž se pravděpodobně pseudoanonymní prodejci z černého trhu vyskytují.

Automatické ukládání GPS souřadnic je nebezpečný způsob, jak můžete nevědomky sdílením svých fotografií na sociálních sítích zároveň zveřejňovat informace o své aktuální poloze. Některé velké sociální sítě (Facebook, Twitter) však již naštěstí vaše soukromí chrání za vás.

Více na medium.com

Kam dál?