18.02.2016

Apple odmítl poslechnout soudní příkaz. Chrání tím soukromí nás všech.

Apple odmítl poslechnout soudní příkaz vytvořit zadní vrátka v iOS, která by FBI pomohla dostat se hrubou silou do iPhonu jednoho z útočníků ze San Bernardina. (Pozn: Dne 2. prosince v San Bernardinu zaútočil manželský pár na centrum pro postižené v budově úřadu sociálních služeb a zabil 14 lidí. Dalších 28 vážně zranil.)

Binary 1187198 1920

Společnost Apple uposlechnutí tohoto příkazu rázně odmítla s odůvodněním, že pokud vytvoří (momentálně neexistující) software, který umožní do iOS proniknout hrubou silou, jak chce FBI, vytvoří tím nebezpečný precedens, který se dotkne soukromí každého z nás. K takovému riziku Apple nehodlá přistoupit, přestože se žádost týkala pouze jednoho konkrétního telefonu. Cook své rozhodnutí odůvodňuje těmito slovy:

„Někdo by mohl říci, že vytvořit zadní vrátka pro jediný iPhone je jednoduché a čisté řešení. Ale to ignoruje jak základy digitální bezpečnosti, tak i význam toho, co vláda v tomto případě požaduje.

V dnešním digitálním světě je klíč k zašifrovanému systému kus informace, které odemyká data a je jedině tak bezpečný, jako jeho obrana. Pokud je jednou odhalen způsob, jak tento klíč obejít, šifrování může být prolomeno každým s touto znalostí.

Vláda navrhuje, že tento nástroj bude použit pouze jednou, na jediný telefon. Ale to prostě není pravda. Pokud tuto možnost vytvoříme, bude moci být používána stále dokola na libovolném množství zařízení. Ve fyzickém světě by to bylo ekvivalentem klíče schopného otevřít stovky milionů zámků – od restaurací a bank k obchodům a domovům. Nikdo rozumný by toto neakceptoval.”


Více na www.apple.com

Kam dál?