20.01.2017

Autora Limitless Loggeru čeká až 10 let vězení

Začalo to domácím úkolem ze školy a skončilo projektem s více než 3000 platícími zákazníky a policií za dveřmi. Aneb, když vyvíjíte šedý software a nevíte, kdy přestat.

Cover 12

Každý zkušenější programátor by jistě zvládl napsat jednoduchý keylogger, tedy prográmek, který zaznamenává stisky klávesnice, a mohl tak třeba… špehovat svou přítelkyni. Není to nic těžkého a příklady takového kódu jsou veřejně dostupné na internetu. Jedná se o software z tzv. šedé zóny, tedy nic, za co by vás pochválili rodiče, ale zase vás kvůli tomu nebude sledovat FBI. Co se však stane, když ve svém malém prográmku uvidíte potenciál a rozhodnete se jej posunout na další úroveň? To zjistil student Zach Shames.

Zachary Lee Shames, 21letý student IT na univerzitě Jamese Madisona ve Virginii, USA, svůj domácí keylogger dotáhl k dokonalosti. Jeho produkt se jmenuje Limitless Logger a od domácího prográmku již absolvoval kus cesty. Kromě klasického zaznamenávání stisků klávesnice uměl také kopírovat uživatelská data z počítače na vzdálený FTP server, ukládat osobní údaje a hesla z množství aplikací a dokonce překonat ochranu správců hesel. Na serveru HackForums se tento software prodával za 35 dolarů, tedy necelých 1000 Kč a za několik málo let si získal více než 3000 platících uživatelů. Což může být pro studenta velmi příjemné přilepšení ke studiu.

Tento počin je již samozřejmě daleko za šedou zónou. Zachary je nyní ve vazbě a čelí obvinění z napomáhání k neoprávněným vniknutím do počítače, za což mu dle oficiální zprávy hrozí až 10 let vězení.

Více na motherboard.vice.com

Kam dál?