01.03.2018

332p3čn057 chy7яých 73l3v12í 5 05 Andя01d 7V 3y měla 2ajíma7 1 f1яmy

Veletrh MWC 2018 v Barceloně vedle řady technologických novinek odhalil i několik bezpečnostních témat, mezi kterými si nemalý prostor získala prezentace antivirové firmy ESET. Ta uvádí, že až 90 % chytrých TV s Androidem je v ohrožení.

Chytra televize bezpecnost

Lákavý cíl pro kyberzložince

Chytré televizory našly uplatnění nejen v domácnostech, ale také ve firmách, kde jsou využívány například pro prezentace během pracovních porad. Takové řešení přináší celou řadu výhod, ale bezpečnost mezi ně podle všeho nepatří. Televizory vybavené integrovanými mikrofony, USB porty či kamerami jsou lákavým cílem pro tvůrce škodlivých programů. Tyto programy zneužívají chyb v operačním systému Android TV, kvůli kterým majiteli televizoru mohou způsobit opravdu velkou škodu. Android TV najdeme v televizorech takových značek jako Sony, Philips nebo Sharp.

Televize, která odposlouchává pracovní meeting

Podle výzkumu společnosti ESET je v ohrožení až 90 % chytrých TV s Androidem. Jak konkrétně útok vypadá? Mezi nejpopulárnější se řadí vyděračské viry. Ty zablokují možnost přístroj konfigurovat. Novinkou jsou aplikace, které bez vědomí majitele televizoru těží kryptoměny. Tyto aplikace aplikace zatěžují nonstop procesor přístroje, což zvyšuje spotřebu energie a přináší riziko destrukce. Zavirovaný televizor dokáže vytvořit pro útočníky cestu do dalších zařízení v domácí síti. Stejně tak je zde reálná hrozba odposlechu zvuku a sběru citlivých osobních údajů.

Jak se bránit již dnes?

Pokud vás děsí představa televize, která odposlouchává vaše pracovní porady, vyhněte se instalaci neznámých aplikací z USB disku a aplikačního obchodu. ESET představil na veletrhu aplikaci Eset SmartTV Security, která umí virus odhalit už při stahování z Google Play. Společnost McAfee v Barceloně oznámila, že její antivirus pro operační systém Tizen bude přímo součástí nových televizorů. Výrobci a antivirové společnosti se zabezpečení chytrých televizí tedy již věnují. Další krok směrem k bezpečnosti je na samotných uživatelích z řad jednotlivců i firem.

Více na www.computerbild.de

Kam dál?