25.11.2015

Bitcoin – historie a zajímavosti

Kryptoměnu Bitcoin není určitě potřeba našim čtenářům dlouze představovat. Jedná se o semi-anonymní platební systém, který před šesti lety vytvořil záhadný Satoshi Nakamoto a ještě nedávno se média mohla přetrhnout, kdo o měně i jejím tvůrci napíše senzačnější informace. Jeden den se psalo o tom, že BTC nahradí reálnou měnu, druhý den o tom, že takový platební systém rozhodně nemá budoucnost.

Bitcoini.

Bitcoiny si během své existence zažily strmý vzestup a nevyhnul se jim ani divoký pád. V současné době se jejich hodnota pohybuje kolem 450 dolarů za jeden a platit jimi lze nejen na internetu. V České republice můžete touto měnou platit téměř ve sto podnicích různého druhu, od kaváren po hodinářství .

První pokusy o vytvoření kryptoměny, kterou by bylo možné platit přes Internet bez nutnosti prostředníka a identifikace, proběhly na začátku devadesátých let. První digitální měnou byl v roce 1990 DigiCash, vytvořil ji cypherpunker David Chaum. Po DigiCashi následovalo mnoho dalších pokusů (například bit gold, RPOW nebo b-money), ale žádný z nich úspěch neslavil. Svého času se tak kyberměny dočkaly až v roce 2009 se vznikem Bitcoinu.

Jak Bitcoin funguje?

Bitcoin je založen na peer-to-peer (P2P) sítích, tím pádem není závislý na žádném prostředníkovi a průběh plateb může být částečně anonymní. Při platbě bitcoiny je potřeba zadat pouze číslo peněženky, do které se mají peníze odeslat, a platbu potvrdit soukromým klíčem, který stejně jako klíč veřejný, vlastní každý uživatel této měny. K tomu, aby byla platba autorizována a zabezpečena proti podvodům, musí počítače minérů vyřešit kryptografický problém, který každá platba skýtá.

Těžení bitcoinů se dá přirovnat k loterii; počítače mezi sebou soupeří a ten, který na správnou kombinaci narazí jako první, získá za odměnu určitou částku bitcoinů. Obtížnost řešení se zvyšuje každých 14 dní tak, aby nebylo možné vytěžit více než 25 BTC během deseti minut. Odměna za objevení bloku se naopak každé 4 roky snižuje.

Kdo je Satoshi Nakamoto?

Satoshi Nakamoto je geniální programátor a tvůrce bitcoinů. Úžasně rozumí ekonomice, kryptografii i P2P sítím. Ale kdo je Satoshi Nakamoto, to stále nikdo neví, ač jsou pokusy o prolomení jeho anonymity oblíbenou (nejen) novinářskou kratochvílí.

Teorií o jeho identitě je spousta. Jedna bláznivější než druhá. Na Bitcoin fóru se například objevila i teorie, že by mohlo jít o zkratku ze slov Samsung, Toshiba, Nakamichi a Motorola. Trochu pravděpodobnější, ale stále nepříliš reálná je teorie, že by tajemným tvůrcem první významné měny mohl být Jullian Assagne. Milovníky konspiračních teorií by mohla zaujmout možnost, že za nimi stojí samotná NSA – což by ve skutečnosti byl vysoce geniální tah.

Sathoshi naprosto bezchybně ovládá angličtinu. V 80 000 slovech, které pod svým jménem na internetu publikoval, měl naprosté minimum překlepů. Rád používá britskou angličtinu – ale pravděpodobně je to pouze zametání stop, protože svůj úplně prví příspěvek napsal americkou angličtinou.

Satoshi se v době, když ještě přispíval do diskuzí, vždy držel striktně tématu. Pouze týden před svým zmizením (5. prosince 2010) se vyjádřil k tomu, že by WikiLeaks neměli přijímat platby v bitcoinech. „Bitcoiny jsou teprve v plenkách. Růst tohoto projektu musí být pomalý a postupný. Apeluji na WikiLeaks, nezkoušejte Bitcoiny používat. Jsme malá komunita betatesterů a vy byste získali pár drobných, zatímco nás by to v této fázi zničilo,” napsal.

O odhalení Satoshiho identity se pokusila už spousta lidí – převážně novináři honící se za senzací. Přišli se spoustou jmen a teorií a v touze po senzaci se někteří nebáli ani jmenovat konkrétní jedince společně s jejich adresou, čímž je vystavili nepříjemnému nebezpečí. Konkrétně Newsweek tím v červnu minulého roku vzbudil velké pozdvižení a kontroverzi.

Ať už je tvůrcem bitcoionů kdokoliv, určitě si zaslouží zůstat v anonymitě. Její prolomení by pro nikoho nepředstavovalo nic dobrého. Rozhodně ne pro Nakamota.

Zajímavosti:

První platba: Laszlo Hanyecz v roce 2009. Koupil si dvě pizzy za 10 000 bitcoinů.

Mapa všech míst, která přijímají BTC, včetně vývoje v čase: https://coinmap.org/#/map/50.09272360/14.39929962/12

Nejvyšší hodnota BTC: Koncem listopadu 2013 hodnota přesáhla 1000 dolarů

Konec těžby BTC: Poslední bitcoin se vytěží v roce 2140. Dohromady jich na trhu bude 21 milionů. BTC na trhu ke dni 26. 11.: je na trhu 14 800 500 BTC


Kam dál?