27.09.2017

BlueBorne: Děsivá hrozba postihující všechna zařízení

Málokdy se stane, že je v ohrožení současně váš notebook v práci, váš mobilní telefon v kapse, váš automobil v garáži a vaše chytré osvětlení v ložnici. Nyní tato situace nastala a katastrofické scénáře jsou skutečně reálné.

Cover 32

Izraelská bezpečnostní společnost Armis objevila sérii 8 zranitelností přímo v samotné technologii Bluetooth, která postihuje jak rodinu systémů Android, tak iOS, Windows i Linux. Zároveň také není závislá na typu zařízení, tedy v ohrožení by v takovém případě byly jak klasické počítače a mobilní telefony, tak i celý internet věcí, ať už jde o automobily nebo chytré televize. V podstatě tedy téměř každé zařízení, které obsahuje technologii Bluetooth.

Podle expertů společnosti by případný útočník mohl díky těmto zranitelnostem převzít úplnou kontrolu nad těmito zařízeními, a to bez jakékoliv nutné interakce s uživatelem. V ohrožení jsou tentokrát samozřejmě i přístroje, které nejsou připojené k internetu. Posledním děsivým hřebíčkem do rakve je fakt, že takto nakažené zařízení by pak mohlo dále infikovat vše dostupné v jeho blízkém okolí (!!!), čímž by vyvolalo nepředstavitelnou vlnu napadených zařízení.


Společnost postupně kontaktovala jednotlivé firmy, z čehož některé již vydaly příslušné bezpečnostní záplaty ve svých nejnovějších aktualizacích (Android, Linux, ...). I tak ale bude ještě trvat dlouhou dobu, než se příslušné aktualizace dostanou k většině uživatelů. Navíc, dle slov expertů jsou objevené zranitelnosti Bluetooth jen špičkou ledovce, a tedy řada dalších jen čeká na své objevení.
Více na www.armis.com

Kam dál?