10.02.2016

BYOD v roce 2016

Používání vlastních zařízení pro pracovní účely (BYOD) bude i v roce 2016 nabývat na významu. Místo benefitu se z používání vlastních zařízení v práci v následujících letech stane spíše povinnost. A to i přes bezpečnostní rizika, které s sebou BYOD přináší.

Byod

V reportu Tech Pro, který se zabývá používáním vlastích zařízení v práci a Internetem věcí, se uvádí, že začátkem roku 2016 BYOD využívá 59 % oslovených společností a 13 % jej plánuje v průběhu letošního roku zavést.

BYOD se nejčastěji využívá v oboru výroby a vzdělávání. Výzkum také zjistil, že využívání vlastních zařízení nejčastěji využívají menší společnosti, do 50 zaměstnanců. Větší firmy se se zavedením BYOD politiky zdráhají.

Mezi největší benefity programu BYOD pro firmy patří úspora za nákup zařízení a jejich údržbu.

Společně s nárůstem využívání vlastních zařízeních budou firmy potřebovat sjednocující strategii. IT oddělení budou muset definovat pravidla a požadavky, zajistit dostatečnou podporu, administrativu a monitoring zařízení tak, aby BYOD přinášel co nejvyšší benefity.

S nárůstem využívání vlastních zařízení však samozřejmě přicházejí také bezpečností problémy. Firemní data jsou na více zařízeních než kdy v minulosti a má k nim přístup větší množství lidí. Nejde jen o zloděje nebo případné útočníky, ale například i o děti, hrající si s tabletem rodičů, na němž jsou kromě her firemní data.

Pro zaměstnance tak může být BYOD také dvojsečný. Stále existují společnosti, které zaměstnanci zakazují své zařízení používat jak si přeje – neumožňují instalaci některých aplikací a podobně.

A často se stává, že zaměstnanec musí podepsat smlouvu, ve které se zavazuje k tomu, že v případě ohrožení zaměstnavatel získá k jeho přístroji přístup.

Čísla však mluví jasně. BYOD je trend, který nás jen tak neopustí. Naopak je pravděpodobné, že v dohledné době zaměstnanci budou v práci používat výhradně svá zařízení – firemní úspory vyhrají nad zabezpečením.

Kam dál?