12.04.2018

C0 př1n353 5lyš3ní Maяka 2uck3я33я9a v k0n9я35u 2 hl3d15ka 332p3čn0571?

Zakladatel a šéf Facebooku odpovídal dlouhé hodiny na otázky v rámci slyšení před americkými kongresmany. Kromě opakovaných omluv za kauzu Cambridge Analytica zaznělo z úst Marka Zuckerberga i několik velmi podstatných informací, které ovlivní bezpečnost jednotlivců i firem.

Facebook kongres%20copy

Sociální síť pod palbou

Facebook v posledních týdnech čelí několika skandálům. O tom, který vše odstartoval, jsme vás informovali již v článku Kauza Cambridge Analytica otřásá Facebookem. Odchází šéf bezpečnosti. Zuckerberg kvůli vzniklé situaci absolvoval ve dnech 10. dubna a 11. dubna 2018 v Kongresu Spojených států dvě svědecká slyšení k bezpečnosti uživatelských dat.

Kongresmani se proti jednomu z nejbohatších lidí na planetě vyzbrojili celou řadou dotazů. Zazněly takové otázky jako:

  • Souhlasíte s tím, že lidem škodíte?
  • Když tvrdíte, že uživatelé vlastní svá data, proč nedostávají podíl ze zisků, které díky nim generujete?
  • Když si koupím Ford a ten nejezdí dobře, mohu si koupit Chevrolet. Pokud mě štve Facebook, je nějaká alternativa, ke které můžu přejít?
  • Může cílit Facebook reklamu na základě komunikace v aplikaci WhatsApp?
  • Nevadilo by vám, kdybyste se s námi podělil o jméno hotelu, ve kterém jste poslední noc spal?
  • Je vaše platforma zaměřená proti konzervativním názorům?

Konkrétní odpovědi se Zuckerberg nezřídka vyhnul. Často uvedl, že nezná podrobnosti z hlavy. Některé je odpovědi však navždy změní to, jakým způsobem Facebook funguje a jak nakládá s daty.

Placený Facebook!

Chvilku po tom, co Zuckerberg přebral osobní zodpovědnost za kauzu a přiznal, že pro ochranu uživatelů neudělala firma maximum, odhalil plány vybudovat placenou verzi Facebooku bez reklam. Ta logicky nebude využívat osobní data k cílení reklamy. To je první velká novinka směrem k vyšší bezpečnosti, která ovlivní jak jedince, tak firmy. Další je oznámení vývoje umělé inteligence, která bude odhalovat a eliminovat falešné účty. Facebook zároveň nově začal svým uživatelům platit za hlášení o zneužívání dat třetími stranami. Nepoctiví vývojářů jsou tak pod drobnohledem. Stejně jako politicky motivované reklamy.

Jasná a srozumitelná pravidla

Během slyšení došla řeč také na GDPR. Zuckerberg všechny ujistil, že nastavení bezpečnosti a ochrany osobních údajů budou jasná a srozumitelná pro všechny. Nejbližší doba ukáže, jaké reálné změny ovlivní způsob, jakým dnes firmy a běžní uživatelé Facebook využívají.
Více na www.theguardian.com

Kam dál?