11.07.2016

Dokumentární film Zero Days

Představte si kus počítačového kódu, který svými schopnostmi daleko přesahuje jakékoli počítačové viry ve vašem domácím počítači. Kód vyvíjený ve spolupráci vládních agentur. Kód tak mocný, že je schopen vyřadit z provozu vládní jaderná zařízení a ohrozit fyzickou bezpečnost státu.

Cover

Režisér Alex Gibney vytvořil dokumentární thriller, který jako úplně první odhaluje kompletní příběh Stuxnetu, počítačového červa, kterého v roce 2010 společně vytvořily kybernetické vládní agentury v Izraeli a USA, aby vyřadily z provozu Íránská jaderná zařízení a narušily tak jeho jaderný program. Dokument zobrazuje nejen technickou stránku kódu, ale také politické souvislosti a poukazuje na pavučinu intrik, v níž je zapletená jak CIA a kybernetické složky americké armády, tak Mosad, zpravodajská služba Izraele.

Stuxnet byl do té doby první známý červ zaměřený na kontrolu průmyslových systémů. Využívá najednou hned několik různých zranitelností, je specifický také svou neobvyklou velikostí téměř 0,5 MB a tím, že jeho části byly napsány v několika různých programovacích jazycích. Jeho složitost a rozsáhlost je natolik neobvyklá, že se na jeho tvorbě nutně muselo podílet veliké množství profesionálů, pravděpodobně pod vedením vládního programu.

Film Zero Days byl poprvé představen letos v únoru na 66. Berlínském mezinárodním filmovém festivalu, nejnavštěvovanějším filmovém festivalu světa. V kinech v USA si film odbyl premiéru 8. července.
Více na www.zerodaysfilm.com

Kam dál?