31.05.2016

Fenomén úniků hesel: LinkedIn, MySpace, Tumblr, ...

Poslední dobou se s uniklými hesly a ukradenými účty jakoby roztrhnul pytel. Média neustále informují o nových a nových milionech účtů k prodeji. Není snad jediný měsíc, kdy by se nehovořilo o nové uniklé databázi... Měsíc? Podívejme se na počty úniků trochu blíže.

Title

Již dříve jsme psali o více než stech milionech uniklých účtů ze sítě LinkedIn, před několika dny se objevila zpráva o několika stech milionech ukradených hesel ke službě MySpace, právě teď média obletěla další informace o menším úniku pár desítek miliónů přihlašovacích údajů ze sociální sítě Tumblr. Ano, uživatelských účtů v poslední době uniká takové množství, že desítky milionů jsou považovány za malý únik a jednotky miliónů údajů jen málokdy dostanou větší pozornost médií.

Zjistit, kolik přesně bylo za poslední dobu napadeno webů a kolik databází s jejich přihlašovacími údaji bylo zcizeno, možné není. Můžeme se ale pokusit alespoň o hrubý dolní odhad. Pro hrubou představu se tedy vydáme jak na “světlou” stranu, tedy na stránku Have I Been Pwned, tak na stranu temnou, a to přímo na internetové tržiště The Real Deal, skryté uvnitř darknetu.

Projekt Have I Been Pwned, o němž jsme již před časem na našem webu také psali, umožňuje zjistit, jestli je vaše heslo nebo e-mailová adresa součástí nějaké známé unilké databáze. Mimojiné je však také zajímavý tím, že lze na webu projektu najít jak seznam všech přidaných databází, tak i RSS kanál, na němž lze přidávání nových úniků sledovat prakticky okamžitě. A na něm je také vidět, že posledních 20 databází bylo přidáno přibližně jen za poslední tři měsíce.

Podobného dojmu nabyde člověk i na tržišti The Real Deal, kde se původně objevila hesla ze zmiňované sociální sítě Tumblr. Jedná se o skryté tržiště, přístupné jen s pomocí prohlížeče Tor, na němž se prodává v podstatě vše, od drog, kreditních karet a zbraní až po uniklé údaje a citlivá data všeho druhu. A jak je vidět na přiloženém screenshotu, výběr uniklých databází k prodeji je opravdu bohatý.

Kam dál?