15.02.2018

Globální průzkum Sophos varuje firmy před opakovanými útoky vyděračského softwaru

Útok ransonware stojí napadenou společnost v průměru 133 tisíc amerických dolarů. Alespoň to tvrdí závěry globálního průzkumu společnosti Sophos, která se specializuje na ochranu sítí. V bezpečí před vydíráním nejsou ani firmy, které v minulosti „výkupné“ již zaplatili.

Globalni pruzkum

Ransonware ve všech pádech

Pokud je nějaké téma týkající se firemní bezpečnosti aktuální, je to jednoznačně ransonware – vyděračský software, který dokáže zašifrovat zapsaná data. Za obnovení přístupu vyžaduje platbu a mnoho z postižených obětí peníze skutečně zaplatí. Globální průzkum The State of Endpoint Security Today odhaluje, že ani po událostech z minulého roku se firmy nechrání dostatečně.

Pozor na návraty

Více než polovina dotázaných organizací se dle avizovaného průzkumu během roku 2017 s ransonware útokem setkala, dalších 31 % očekává, že je nějaký škodlivý software teprve navštíví. To není zrovna pozitivní výsledek průzkumu. Útoky jsou čím dál více propracované a firmy se neobejdou bez bezpečnostních opatření. Boj s vyděračskými viry nevyhrajete, pokud nebudete o krok napřed. Senior viceprezident a produktový ředitel společnosti Sophos doporučuje firmám, aby přehodnotili strategii a doplnili ji o prediktivní ochranu.

Chce to bezpečné mechanismy

Vzhledem k výše zmíněnému je o to víc alarmující, že 54 % organizací žádnou technologii pro boj se zneužíváním zranitelností nemá. Bezpečnostní rizika dramaticky narůstají, stejně tak roste popularita ransomware jako služby (RaaS, Ransomware-as-a-Service). Cestou ke zlepšení je sledování všech klíčových informací společně s prevencí a využíváním moderních systémů ochrany.

Více na www.sophos.com

Kam dál?