22.05.2017

Google Play Protect

Diskuse o tom, zda mít či nemít antivirus v mobilním telefonu, jsou již pasé. Nyní bude mít antivirus v mobilu každý a bez odmlouvání.

Cover 20

Před několika dny v Kalifornii proběhla každoroční konference Google I/O, na níž kromě nových TPU čipů a vylepšených aplikací Google Home a Google Assistant oznámili také jednu převratnou novinku z oblasti bezpečnosti mobilních zařízení - aplikaci Google Play Protect. Jedná se o nástroj, jenž bude bez výjimky na všech zařízeních, která využívají službu Google Play, poskytovat ochranu před škodlivými aplikacemi. Díky strojovému učení bude schopný okamžitě odhalit aplikace, které se chovají podezřele, a “zabránit jim” v jejich dalším konání.

Podívejme se ještě podrobněji na jeho chování. Aplikace v Google Play jsou ověřovány z hlediska bezpečnosti již samotnou službou, Google Play Protect tedy tvoří jakousi druhou vrstvu ochrany přímo ve vašem zařízení. Podle oficiální zprávy aplikace automaticky běží na pozadí, je neustále aktualizovaná, pravidelně kontroluje vaše nainstalované a běžící aplikace a okamžitě reaguje na potenciální hrozby. A pokud takovou hrozbu ve vašem zařízení objeví, varuje uživatele. V některých případech však také aplikaci smaže automaticky a uživateli pouze zobrazí oznámení o provedené akci. A to se týká také aplikací stažených z neoficiálních kanálů. Není zatím známo, co všechno bude Google Play Protect považovat za podezřelé chování.


Tuto aktivní ochranu je (naštěstí) možné ručně vypnout v nastavení služby Google Play v případě, že vám z nějakého důvodu její chování nevyhovuje.
Více na www.android.com

Kam dál?