12.01.2016

Google smazal několik zákeřných aplikací z obchodu Google Play

Google smazal ze svého obchodu s aplikacemi Play Store 13 aplikací, které bez svolení uživatele prováděli stahování a pokoušely se získat root práva, aby mohli obejít a přežít návrat napadeného zařízení do továrního nastavení.
Google play store logo

Jedna z těchto aplikací s názvem Honeycomb, měla před smazáním přes milion stažení a velmi dobré hodnocení od uživatelů. Chris Dehghanpoor, výzkumník ze společnosti Lookout na svém blogu zmínil, že aplikace mají vysoké hodnocení mimo jiné proto, že se jedná o plně funkční a zábavné hry, které však kromě toho, že poskytují uživateli zábavu, také stahují ostatní aplikace od stejného výrobce a sdílejí pro ně pozitivní hodnocení. Kromě toho se snaží zjistit, zda je zařízení rootnuto a pokud ano, zkopírují několik souborů do adresáře /systém, čímž se snaží zajistit své přežití i při návratu telefonu do továrního nastavení.


Jedná se o aplikace od skupiny Brain Test.


Seznam smazaných aplikací:


Cake Blast

Honey Comb

Jump Planet

Crazy Block

Crazy Jelly

Tiny Puzzle

Drag Box

Cake Tower

Eat Bubble

Hit Planet

Just Fire

Piggy Jump

Ninja Hook


Pokud některou z aplikací na telefonu máte a nemůžete se jí zbavit, nejlepším řešením je vrátit na telefon původní systém od výrobce. A při stahování dalších aplikací na Android si dávat dobrý pozor. Už nestačí spoléhat pouze na to, že jsou na Google Play a mají dobré hodnocení.


Více na arstechnica.com

Kam dál?