29.01.2016

Google začne označovat weby bez HTTPS

Google dal již v minulosti najevo, že chce bezpečnější web tím, že začal ve vyhledávání upřednostňovat weby zabezpečené přes HTTPS. Ale u toho společnost nekončí, weby bez HTTPS chce do budoucna nejen znevýhodňovat ve vyhledávání, ale také je označovat jako nebezpečné.

Google 485611 1920

Nezabezpečené weby budou mít v prohlížeči Chrome vedle adresy brzy značku červeného „x”. Google tím dává jasně najevo, že by měl být web budoucnosti zašifrovaný a všechny weby by měly mít SSL certifikát.

„Cílem této změny je zřetelněji zvýraznit uživatelům, že klasické HTTP neposkytuje žádné zabezpečení dat”, napsal Chris Palmer z Googlu.

„To, že Chrome plánuje označovat čisté HTTP jako nebezpečné je neuvěřitelně silný a pro-uživatelský krok,” řekl Eric Mill, technik, který pracuje na zabezpečení webu. „Nehledě na to, jak běžné je čisté HTTP, je velmi nebezpečné a představuje reálné ohrožení uživatelů otevřeného webu.”

Google rozhodně není jediný, kdo se snaží protlačit více HTTPS. Mozilla i Apple naznačili, že se budou ubírat podobným směrem.

Google zatím neprozradil, kdy bude označení HTTP webů na Chrome defaultně. Už nyní se však můžete podívat na to, jak funkce bude vypadat, možnost zapnete napsáním “chrome://flags” a poté zvolením možnosti „Označit nezabezpečené zdroje jako nezabezpečené”

Pokud však chcete být opravdu anonymní a v bezpečí, HTTPS řešení nenabízí, částečnou anonymitu vám pomůže při správném používání získat síť TOR.
Více na motherboard.vice.com

Kam dál?