23.06.2016

Historie hackování: Samy Kamkar

V tomto seriálu si postupně připomeneme ty nejdůležitější okamžiky, které se během posledních desetiletí udály v oblasti počítačové bezpečnosti.

Cover

V úvodním díle tohoto tematického seriálu budeme sledovat příběh Samyho Kamkara, který v roce 2005 vytvořil virus a ovládl jím v té době největší webovou stránku, MySpace.com. Důsledky činu takového rozsahu na sebe ale samozřejmě nenechaly dlouho čekat, a tak jej po čase kontaktovala tajná služba. Hrozilo mu několik let ve vězení a tučná pokuta.

Samy Kamkar, v současné době “white hat” hacker a odborník na IT bezpečnost, se o počítače zajímal už od dětství. Jedním z jeho prvních počinů byl software, který mu umožňoval podvádět v jeho oblíbené hře, Counter-Strike. Toho si všimla vývojářská společnost a nabídla mu pozici programátora, a tak již ve svých 16 letech odešel ze školy a odstěhoval se za prací.

Ve svých 19 letech pak (dle svých slov vlastně docela nechtěně) způsobil celosvětový kolaps v té době největší sociální sítě MySpace, když zkoumal její zdrojový kód a všiml si v něm jedné závažné zranitelnosti. Výsledkem byl kód, v dnešní době známý jako XSS červ Samy, jehož jedinou (a poměrně nevinnou) vlastností byl sběr nových přátel pro jeho profil. Samozřejmě bez jejich vědomí. Ten se mu ovšem vymkl z rukou a způsobil exponenciální a nezastavitelné šíření viru.

Završením celého příběhu byl nakonec oprávněný trest v podobě několika set hodin veřejně prospěšných prací, dále finanční pokuta a zákaz používání počítače po dobu tří let. Původní touha jej ale ani tak neopustila, a tak je v současné době aktivní jak na svých webových stránkách, tak na svém Youtube kanálu, kde sdílí videa aplikovaného hackování. Za všechny jeho projekty zmiňme například nechvalně známý Evercookie, o kterém bylo zjištěno, že o něj projevila zájem dokonce tajná služba NSA.

Více na www.youtube.com

Kam dál?