23.11.2015

Jak na crapware?

Nainstalovat si do svého počítače omylem program, který je nejen k ničemu, ale navíc ještě škodí jak může, není nic těžkého. Možná je znáte jako toolbary, nebo divné vyhledávače. Ale nejen to, „crapware”, jinými slovy v podstatě nevyžádaný software, do svých počítačů vzhledem k nízkým maržím instalují sami výrobci, aby na jejich prodeji něco vydělali.

Computer slow browser pic2

Občas jde jen o praktickou nepříjemnost, jindy vám takto neúmyslně nainstalovaný software může nenávratně poškodit a ohrozit počítač i psychické zdraví.

A nejhorší na tom je, že spousta návodů na odstranění crapwaru, která propaguje stažení různých zaručeně funkčních programů na jejich odstranění, vede akorát k horšímu zaplevelení počítače, protože si společně s nimi nainstalujete další zákeřné prográmky.

Takže se v první řadě podíváme na to, jak instalaci tohoto bordelu předejít a pak si povíme o tom, jak ho odstranit.

Jak instalaci crapwaru předcházet?

  • Vyhněte se instalování jakéhokoliv softwaru z webu, který software zdarma nabízí ve velkém, jako je například známá Slunečnice.cz, nebo Stahuj.cz (a stejně tak i jejich zahraničním mutacím). Pokud stahujete freeware nebo open source program, vždy běžte ke zdroji a stahujte jej ze stránky výrobce.
  • Před samotným stažením instalace zkontrolujte, zda na webu nemáte zatržený checkbox, který společně s instalačním klientem stáhne i něco, po čem netoužíte.
  • Vždy volte „custom install.” Při instalaci softwaru nikdy nevolte možnost okamžité instalace. Vždy si zvolte custom instalaci, což vám umožní nejen vybrat adresář a disk, kam se program nainstaluje, ale také možnost zvolit si, jaké jeho součásti a případně doplňky (za kterými se většinou schovává zákeřný program) se společně s programem nainstalují. Crapware se často instaluje v podobě různých toolbarů, případně dalších (například herních) klientů. Nikdy neklikejte na „další”, aniž byste pečlivě zkontrolovali všechny instalační volby.
  • Pozor na to, s čím souhlasíte. Většina z nás je zvyklá souhlasit se vším a odlikat pravidla používání bez toho, abychom se na ně vůbec podívali. Tento zlozvyk se odnaučte. Souhlas s nainstalováním crapwaru se totiž rád tváří jako oficiální podmínky používání, a když už jeho instalaci jednou schválíme, je pak časově mnohem náročnější se jej zbavit, než si přečíst pár řádků textu.

Pokud už na svém počítači crapware máte, mohou se tyto rady zdát zbytečné, ale jak jsem zmínila na začátku, při hledání řešení této situace byste si bez nich mohli zavařit ještě více. Pojďme se teď podívat na to, jak se jich zbavit.

Jak se crapwaru zbavit?

Pokud už jste si nějaký ten toolbar, klient nebo jiný bordel omylem pořídili, nebo vám počítač jede pomaleji, existuje několik způsobů, kterými se ho můžete pokusit zbavit. V první řadě se podívejte do ovládacích panelů počítače (ty naleznete přes nabídku Start ve Windows 7 a starších, případně přes vyhledávání ve Windows 8) a zkuste zjistit, zda zákeřný program nejde jednoduše odinstalovat. Při tom si dávejte pozor, abyste se omylem nezbavili důležitých ovladačů. Pokud si nejste jistí tím, co některá položka v ovládacích panelech znamená, napište její název do vyhledávače (pokud je váš prohlížeč napaden crapwarem, zkuste hledat například v jiném prohlížeči), ten vám odpoví, zda se jedná o součást systému nebo něco, co ve vašem PC nemá co dělat. Pokud zde crapware naleznete, pokuste se ho odinstalovat. Pokud se to nepodaří a napadení týká prohlížeče (přesměrování vyhledávače, toolbary...), zkuste prohlížeč přeinstalovat.

Pokud ani jedna z těchto možností nepomohla (což je naneštěstí velmi pravděpodobné), zkuste svůj počítač vyčistit programem s názvem CCleaner (a nezapomeňte na předchozí varování, stahujte ho POUZE z originálního zdroje: https://www.ccleaner.com/ , většina vyhledávačů vám mezi prvními možnostmi nabídne právě weby typu Slunečnice).

CCleaner je velmi užitečný prográmek, který umí z počítače vyčistit většinu bordelu a hodí se na něj obrátit pokaždé, když se vám zdá, že rychlost vašeho přístroje není tak rychlá, jak by měla být. Zbaví vás starých neužitečných souborů a nečistot v registrech a pomůže právě i proti slabšímu crapwaru.

Další radou, se kterou se často setkáte při hledání řešení je doporučení všemožných antivirových programů, což osobně nedoporučuji. Ve free verzích vám většinou nepomohou a doporučení z podobných článků jsou pouze zištná – weby za doporučení mohou mít často provizi a neohlíží se na to, že vám doporučovaný program možná starosti akorát tak přidělá, s crapwerem mi nikdy nepomohli.

Pokud ani jedno z doporučovaných řešení nepomůže, existuje jedna metoda, která nikdy nezklame, přestože je časově náročnější – a tou je kompletní přeinstalování operačního systému, což je zatím jediná věc, která mi po dlouhém trápení s jinak neodstranitelnými problémy pomohla.

Děsit se toho nemusíte, dnes už to není tak děsivý a těžký úkol jako v minulosti. Nesmíte si však zapomenout zálohovat žádné své soubory, o které nechcete přijít. A zjistit, jaké všechny ovladače budete potřebovat po instalaci stáhnout a zařídit. Můžete se na to dívat z té lepší stránky, začnete s čistým štítem a v podstatě s novým počítačem :-). A na instalaci podobného bordelu už si navždy budete dávat moc dobrý pozor, takže už se to nebude muset opakovat.

Kam dál?