19.10.2016

Jak se bránit proti odposlechu a skrytým kamerám

Ať už jste Edward Snowden, vlivný politik a nebo jen běžný člověk s paranoidními sklony, vězte, že štěnice a špehovací zařízení jsou běžně dostupná věc. A obrana proti nim také.

Cover

Většinu z vás pravděpodobně dnes večer nebude odposlouchávat tajná vládní agentura nastrčenou štěnicí schovanou v kuchyňské lince, to vám však nijak neulehčí od vašeho svíravého pocitu. Špatná zpráva je, že technologie jsou v dnešní době velmi rozšířené, a tak si i běžný studentík za své kapesné může dnes pořídit fungující zařízení. Ať už bude odposlouchávat hovory z vedlejšího pokoje nebo sledovat děvčata ve sprše. Dobrá zpráva je, že na každý útok existuje obrana, a tedy zařízení pro detekci elektronické špionáže existují také a jsou rovněž snadno dostupné.

Zařízení, která umožňují přenos informace na dálku (odposlech, skrytá kamera), využívají ke svému přenosu různá pásma rádiových frekvencí. Přestože většina vaší domácí elektroniky (mobilní telefon, bezdrátová sluchátka, Wi-Fi připojení) používá frekvenční pásmo 2.4 GHz, zařízení pro vzdálené připojení mohou obecně využívat mnohem větší rozsah pásem, od jednotek Hz až po desítky GHz. Základní špehovací zařízení však využívají jen poměrně úzký rozsah frekvencí, a tedy pokud se plánujete bránit jen amatérskému odposlechu konkurenční firmy a ne štěnicím vládní agentury, je možné sehnat skenery rádiových frekvencí již v řádech stovek či tisíců korun.


Klasické skenery rádiových frekvencí vás však neochrání před zařízeními, která jsou vypnutá a spouštějí se na základě nějaké akce (zvukový / světelný / časový spínač, dálková aktivace), nebo která vůbec neumožňují vzdálenou komunikaci a získaná data si ukládají lokálně ve své paměti. I proti těmto zařízením však existuje obrana, a to v podobě tzv. NLJD, Detektorů nelineárních přechodů. Každý kus elektroniky, každá dioda nebo tranzistor v sobě totiž obsahuje přechod mezi dvěma polovodiči, který je možné odhalit. Zařízení NLJD vyšle rádiový signál do blízkého okolí, zmíněná součástka na něj zareaguje a část signálu vrátí zpět, což NLJD svými citlivými senzory zachytí a odhalí tak její přítomnost.


Více na www.spyshop24.cz

Kam dál?