10.04.2017

Jak se (ne)bránit proti sledování svým ISP

Monetizace osobních uživatelských dat je v dnešní době známým společným jmenovatelem většiny firem. Jak se však změní situace v případě, že se jedná o vašeho poskytovatele internetového připojení, prostředníka veškeré vaší komunikace s okolním světem? A co s tím lze dělat?

Cover 19

Prezident Trump právě definitivně schválil novelu zákona, která umožňuje tamějším ISP, tedy poskytovatelům internetového připojení, aby mohli prodávat soukromá data svých uživatelů bez jejich vědomí třetím stranám. Což je alarmující skutečnost, pokud si uvědomíte, že váš ISP vidí v podstatě veškerou vaši činnost - například zná kompletní historii vámi navštěvovaných internetových stránek. Snad i proto PornHub, jeden ze světově největších serverů s pornografickým obsahem, nedávno zavedl na svých stránkách plošné šifrované HTTPS připojení.

Možností, jak se proti sledování svým ISP bránit, není mnoho - nepomůže používat prohlížeč v anonymním režimu ani přistupovat na internet z oddělených virtuálních systémů - a tak se ve Spojených státech kromě klasického použití VPN rozmáhá i alternativní metoda ochrany soukromí: obfuskace historie prohlížení. Příkladem může být služba AdNauseam, která za vás náhodně kliká na reklamy na stránkách, nebo služba Internet Noise, která v pravidelných intervalech ve vašem prohlížeči otevírá náhodně generované webové stránky. Vše pod taktovkou znepřehlednění vaší historie vyhledávání.

Jak však tvrdí mnozí experti, obfuskací náhodným šumem ničemu nezabráníte. To musí být jasné každému, kdo nejprve půl dne hledá dětské kočárky, vybavení pro dítě a informace o porodu, a poté do vyhledávání přidá pro zmatení “zběsilý kečup” a “konfrontovat autonomii”.

Tyto zoufalé metody nejenže ve skutečnosti nezamaskují vaši historii, zároveň jsou však závažným rizikem pro vaši bezpečnost. Navštěvování náhodných webových stránek a otevírání náhodných reklam je totiž jeden z nejrychlejších způsobů, jak si zavirovat notebook či mobil. O tom zřejmě ví své i náš pan prezident.
Více na www.wired.com

Kam dál?