04.04.2017

James Comey a soukromí na Instagramu

Maličký příběh o jednom účtu na Instagramu je krásnou názornou ukázkou falešného pocitu soukromí a toho, co všechno je možné zjistit z veřejně dostupných informací, pokud někdo opravdu vynaloží potřebné úsilí.

Cover 17

Vše začalo během nedávné události zvané Leadership Dinner, kterou pravidelně pořádá INSA, tedy Sdružení pro zpravodajství a národní bezpečnost. Hostem byl James Brien Comey, Jr., současný ředitel FBI, který ve svém proslovu a následné moderované diskusi mluvil na téma současného fungování a cílů organizace FBI, nakousl také nový narůstající problém příliš častného šifrování uživatelských dat a mnoho dalších zajímavých témat. Jednou nebo dvěma větami se však také mimochodem znímil o tom, že má soukromý účet na Twitteru a Instagramu, o němž ví jen několik jeho nejbližších rodinných příslušníků a nikdo jiný jej nemá možnost najít.

Tahle jednoduchá poznámka samozřejmě nemohla nerozproudit zvědavost okolí. Ashley Feinberg, redaktorka pro online magazín Gizmodo, na to reagovala: “Výzva? Proč ne.” Je jasné, jak příběh skončí: oba soukromé účty ředitele FBI byly nakonec objeveny. Je totiž rozdíl mezi běžnou tajnou identitou a identitou skutečně neprůstřelně anonymní. Tu druhou totiž vyžaduje mnohem více práce vytvořit a udržet, pokud vůbec něco takového je reálně možné.

Ashley svou investigativní práci začala samozřejmě na začátku, rozborem Comeyho proslovu. Ten se v 32. minutě zmínil, že vlastní účet na Twitteru a ve 21. minutě potvrdil také Instagram. Konkrétně pověděl:

“Velmi mi záleží na mém soukromí, opravdu si jej vážím. Mám účet na Instagramu, který sleduje 9 lidí. Nikdo jiný k němu nemá přístup. Všech 9 lidí jsou mí přímí příbuzní. Tedy, jedním z nich je přítel jedné mé dcery, ale umožnil jsem přístup i jemu, protože je to mezi nimi vážné. Nechci však, aby se nikdo jiný díval na fotografie, které sdílím. Soukromí a bezpečnosti na internetu si skutečně vážím.”

Pomocí vyhledávání není těžké zjistit, že je ženatý s Patrice Failor a má 5 dětí, Abby, Claire, Brien, Kate and Maurene. Po troše pokusů a omylů Ashley nalezla na Twitteru tento příspěvek z roku 2013 o Brienu Comey, synovi ředitele Comeyho. Brien je totiž vášnivý basketbalista na Kenyonově univerzitě. Příspěvek obsahuje odkaz na @twittafuzz, Brienův účet na Twitteru. Ten je již bohužel nějakou dobu zrušený, avšak stále lze vyhledávat příspěvky ostatních uživatelů, které jej zmiňují.

Brien byl ovšem zmíněn ještě v jednom příspěvku, v němž byl také odkaz na fotografie na Instagramu. No a samozřejmě byl Brien na fotografiích otagován, a tak je možné získat i jeho účet na Instagramu, @bcomey. Syn je zřejmě po otci, účet totiž není veřejný. Instagram však obsahuje jednu zákeřnou vlastnost - pokud uživatele požádáte o přátelství, algoritmus vám následně nabídne účty, které by vás mohly také zajímat. Tedy účty jeho blízké rodiny a přátel. Po letmém prohlédnutí člověka zřejmě zaujme účet reinholdniebuhr, který v době tvorby článku skutečně sledovalo právě 9 lidí. Ale proč takové uživatelské jméno? James Comey se totiž během svých studií velmi zajímal o práce teologa Reinholda Niebuhra, dokonce o něm psal svou seniorní práci.

Stále však nevíme nic o jeho účtu na Twitteru. Že by snad použil pro jednoduchost stejné jméno? Ano. V době psaní původního článku, kdy byl tento účet ještě veřejně přístupný, bylo více než zřejmé jak z příspěvků tak z přátel, že se jedná o člověka z kruhů FBI. Člověka, který se o dva odstavce výše pyšnil svým dokonalým soukromím.

Z příběhu tedy plyne poučení na závěr:

“Jakmile protivník ví, že vůbec nějaké tajemství existuje, je první bitva prohraná.”


Více na gizmodo.com

Kam dál?