15.12.2015

Je Daesh kybernetickou hrozbou?

Daesh (Islámský stát) se nebojí vedle svých středověkých praktik používat ani moderní technologie, a strašit západní svět více či méně úspěšnými hackerskými útoky.

Daesh

Zatím příliš škody nenadělali. Ba naopak, párkrát se jim podařilo západní svět celkem pobavit svými neúspěchy.


Ale vzhledem k mohutné a vcelku profesionální propagandě v tisku i na sociálních sítích, kterou Daesh využívá jak k nabírání nových oveček, tak k udržení těch původních, a vzhledem k množství mladých lidí ze západu, kteří se k samozvanému Islámskému státu přidávají, je pouze otázkou času, kdy najdou dostatečně schopné a fanatické experty, kterým se povede nějakou škodu napáchat. Dokonce už se jim to v minulosti v menším měřítku i podařilo.


Největší zásluhu na podařených útocích měl pravděpodobně Junaid Hussain, mladý britský hacker, který byl v roce 2012 zatčen za napadení osobního adresáře Tonnyho Blaira a za vyřazení anglické protiteroristické linky z provozu. Hussain nakonec odsouzen nebyl, soud usoudil, že šlo pouze o klukovinu. Později se však Hussain přidal k Islámskému státu a společně se skupinou CyberCaliphate zaútočil na Twitter účet US Central Military Command (Centcom). Hussain byl zabit při dronovém útoku na benzinovou stanici v městě Raqqa. A za svou smrt si v podstatě mohl sám – otevřel kompromitovaný odkaz od britského tajného agenta, čímž napomohl ke cracknutí zašifrované komunikace Islámského státu.


Více o Hussainovi a CyberCeliphatu si můžete přečíst v The Guardian.

Více na www.theguardian.com

Kam dál?