08.03.2017

Kaspersky OS

V době neustálých kybernetických útoků a rostoucího množství šířícího se malwaru přichází nový operační systém, jehož hlavní prioritou je bezpečnost.

Cover 16

Pokud se někoho zeptáte na doporučení bezpečného operačního systému, tak vám klasicky odpoví Linux. Ovšem rodina operačních systémů Linux také není zdaleka neprůstřelná - zmiňme například v nedávné době populární zranitelnost Dirty COW. Ano, lze argumentovat tím, že zranitelností a tedy i potenciálních směrů útoku je v systémech Linux pravděpodobně méně než v systémech Windows, ovšem pokud hledáte systém pro správu jaderného reaktoru, dopravního letadla či ovládání autonomního vozidla, je jakákoliv potenciální zranitelnost naprosto nemyslitelná.

Pro tuto klientelu vyvinula ruská antivirová společnost Kaspersky nový operační systém s jednoduchým názvem Kaspersky OS. Systém byl ve vývoji 14 let a podle CEO společnosti v něm není ani řádek zkopírovaného linuxového kódu, vše je vybudováno znovu. Jeho oznámení proběhlo již v listopadu minulého roku, avšak až nyní jej firma Kaspersky uvedla na trh a přinesla další podrobnosti. Systém mimo jiné používá jen úzký seznam pevně daných instrukcí a vše ostatní je automaticky zakázáno.

Ani samotná společnost netvrdí, že se jedná o systém s teoreticky neprolomitelnou obranou - nic takového pravděpodobně ani neexistuje. Jedná se ovšem o produkt, který je z hlediska bezpečnosti v současné době na špičce. A pokud by případný ruský původ systému vyvolával v některých lidech pochybnosti o zadních vrátkách a jiných nekalostech ukrytých v systému, Kaspersky slibuje svým zákazníkům přístup ke kompletnímu zdrojovému kódu.
Více na os.kaspersky.com

Kam dál?