22.03.2018

Kau2a Cam3я1d93 Analy71ca 07řá5á Fac3300k3m. 0dchá2í šéf 332p3čn0571

Je zde možná vůbec největší bezpečností skandál v historii sociálních sítí. Uživatelská data Facebooku měla sloužit politickým účelům. Padají hlavy, uživatelé ruší profily a Mark Zuckerberg přiznává chybu.

Cambridge analytica pixabay

Od fake news po prezidentské volby

Facebook dlouhodobě čelí kritice, které se týká rostoucího množství ruské propagandy, šíření falešných zpráv, shromažďování a ochrany osobních údajů. Aby toho nebylo málo, nově je hlavním aktérem kauzy Cambridge Analytica. Tato společnost měla nečestně získat informace o 50 milionech uživatelů Facebooku. Ty následně využila při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa během voleb prezidenta USA v roce 2016. Údaje o uživatelích měla společnost sbírat dokonce i v České republice.

Co na to Mark Zuckerberg?

Cambridge Analytica získala informace přes externího výzkumného pracovníka, který malou finanční odměnou motivoval uživatele k vyplnění kvízu osobnosti a stažení aplikace pro získání soukromých informací z profilu. Sociální síť takový postup dříve podporovala a nezajímala se o to, jakým způsobem budou data využita. Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg po několika dnech mlčení přiznal, že firma udělala chybu a vše bude pečlivě prozkoumáno. Kauza se pravděpodobně nevyhne bez vyšetřování ze strany americké Federální komise pro obchod.

Spekulace o odchodu šéfa bezpečnosti

V souvislosti s kauzou se v celosvětových médiích objevují spekulace o odchodu šéfa pro bezpečnost Facebooku. Alex Stamos by měl sídlo v Menlo Parku opustit kvůli internímu sporu o to, jak by sociální síť měla řešit šíření dezinformací a nepravd. Protože se pro vedení nejedná o dvakrát dobré načasování, lze předpokládat, že Stamos pozici oficálně opustí až po utichnutí situace kolem Cambridge Analytica.

Více na www.bbc.com

Kam dál?