19.07.2016

Klání autonomních systémů umělé inteligence upomíná na souboje programů z filmu Tron

Americká vojenská výzkumná agentura DARPA vyhlásila soutěž Cyber Grand Challenge v říjnu roku 2013. Sedm týmů se utká o hlavní výhru ve výši dvou milionů dolarů počátkem srpna letošního roku. I jim však nakonec připadne role pouhých diváků. Společně s obecenstvem budou totiž sledovat, jak si povedou autonomní programy při vyhledávání a opravování bezpečnostních chyb.

Tron disneyscreencaps com 7858

Cílem soutěže je napomoci s rozvojem automatizovaných bezpečnostních systémů. Zejména pokud jde o rychlost, s jakou by tyto systémy měly nacházet programové zranitelnosti a zajišťovat jejich opravu. Například podle výzkumu společnosti Symantec činí v průměru doba, po kterou je možné využívat dosud neznámé nebo neopravené chyby (tzv. Zero day útok) 312 dní. Umělá inteligence by cyklus nalézání a záplatování bezpečnostních děr měla vtěsnat do několika sekund až minut.

Ve finálovém klání, které se odehraje v Las Vegas v rámci konference DEF CON, tak bude sedm soutěžních systémů na jedné straně hledat slabiny v programovém prostředí svých soupeřů. Na straně druhé procházet systém vlastní a odhalené zranitelnosti spravovat a bránit proti útokům.

Jako lákadlo a magnet na geeky poslouží podle jednoho z komentátorů soutěže, teoretického fyzika Hakeema Oluseyie, vizualizace činnosti softwarových robotů a aktivity uvnitř počítačů. DARPA si pro tento úkol, vytvoření grafické reprezentace, přizvala ke spolupráci společnost voidALPHA, která se mj. soustředí na vývoj videoher a vizualizaci dat. Někteří si jméno studia nejspíše vybaví v souvislosti s očekávanou hrou Star Citizen, na níž se nějaký čas podílelo.

Jednoduché, měnící se geometrické tvary a proudící paprsky dat jasných barev. Nejen tato estetika dává vzpomenout na počítačový svět programů z filmu Tron (1982). Za podobnými asociacemi můžeme vidět i touhu nahlížet do útrob počítačů a představovat si, jak asi vypadá komunikace mezi programy. Nebo jejich souboje. Ačkoli v prostředí od voidALPHA žádné světelné motorky nebo disky nenajdeme, představuje vizualizace dat atraktivní způsob, jakým svět počítačových procesů prezentovat nejen širší veřejnosti, ale i případným zájemcům o vývoj bezpečnostních autonomních systémů.

Více na www.wired.com

Kam dál?