04.01.2018

Loapi: Malware schopný fyzicky poškodit vaše zařízení

Pokud vaše zařízení napadne virus, znamená to obvykle ztracený víkend, zálohování, mazání a instalování. Jakkoliv se ale tento scénář může jevit jako nejhorší možný, ukazuje se, že může být ve skutečnosti ještě hůř.

Cover 3

Výzkumníci z ruské antivirové společnosti Kaspersky odhalili nový druh malwaru určený pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Jeho krycí označení je Loapi a šíří se klasicky prostřednictvím podvodných aplikací, které si v dobré víře uživatel nainstaluje do svého mobilního telefonu. Tento malware se konkrétně zaměřuje na falešné antivirové aplikace a aplikace s obsahem pro dospělé.

Loapi disponuje širokou škálou škodících funkcí - od zobrazování reklam až po spoluúčast na DDoS útoku. Umí automaticky odpovídat na příchozí SMS, registrovat uživatele na různých webových stránkách a v neposlední řadě také těžit kryptoměny. Právě těžba kryptoměn se poslední dobou stává velmi populární jak ve světě hackerském, tak i mezi běžnými aplikacemi nebo webovými stránkami.

Výzkumníci testovali, jak se malware bude chovat po několika dnech své přítomnosti v mobilním zařízení. Ukázalo se, že se malware v žádném případě nesnaží skrývat nebo chovat ohleduplně - procesor testovaného zařízení byl totiž po celou dobu vytížen na 100 % pro potřeby těžení kryptoměny Monero. Malware po tuto dobu těžil kryptoměnu tak intenzivně, až jako důsledek poškodil baterii a deformoval tak testovaný mobilní telefon.

Více na securelist.com

Kam dál?