21.01.2016

Máte přítomnost svých osobních údajů na internetu pod kontrolou?

Úniky dat jsou celkem atraktivním tématem, hlavně pokud údaje uniknout některé z významných firem. Minulý rok byl pravděpodobně nejdiskutovanější únik údajů ze seznamky pro dospělé Ashley Madison. A aby také ne, když se na internetu objevily osobní údaje téměř 31 milionů jejích uživatelů.

Hibp

Pojďme si společně udělat malý test.

Kolika webům jste svěřili svůj e-mail?

A kolika údaje o své platební kartě? Telefonní číslo nebo adresu domů?

No a nakonec, kolika dalším webům jste svěřili další údaje o své osobě, u kterých byste si nepřáli, aby se jen tak povalovali na internetu?

Dokázali jste si alespoň jednu z otázek z zodpovědět ? Hádám, že stejně jako já i většina z vás už dávno ztratila přehled o tom, kolika webům jste údaje svěřili. Málokdo si vybaví každý e-shop kde nakupoval a každý newsletter, ke kterému se ve slabé chvilce přihlásil. A to ani nezmiňuji všechny ty weby, které kdy vzbudili mou zvědavost, tak jsem se na ně zaregistrovala jen proto, abych na jejich existenci do pár hodin naprosto zapomněla.

K tomu si ještě připočítejme všechny úniky dat, o kterých se ani nedozvíme, protože nejsou natolik senzační, jako například zmíněná seznamka.

To všechno vede k jedinému závěru. Většina z nás nemá tušení, jaké údaje se o nás volně povalují na internetu a čekají, až se je někdo rozhodne zneužít. Naštěstí existuje nástroj, který vyvinul Troy Hunt . Nástroj se jmenuje Have I been pwned a po zadání vaší e-mailové adresy (případně uživatelského jména), vám vyjede seznam všech webů, ze kterých vaše údaje unikly.

A jak mám vědět, že to neslouží jen ke sběru e-mailových adres a že to sám o sobě není podvod?

Správná otázka, kterou Hunt zodpovídá i na FAQ stránce svého nástroje. Jistí si být nemůžete a pokud stránce nevěříte, nebo se o svůj e-mail bojíte, nepoužívejte ji. A to platí i pro jakýkoliv jiný web.

Have I been pwned neslouží pouze koncovým uživatelům, kteří jsou zvědaví na to, jestli si musí měnit hesla. Jako vedlejší účinek Huntova snažení je také výrazný pokles cen databází s osobními údaji na černém trhu.


Kam dál?