01.03.2016

Muž, který otřásl pohledem veřejnosti na IT bezpečnost

Pamatujete si ještě, kdo je Edward Snowden? Po letech, co jeho jméno v médiích patřilo mezi jedno z nejskloňovanějších a jeho odhalení otřásla pohledem lidí na bezpečnost, na něj mnozí zapomínají. Pojďme si připomenout to nejdůležitější.

Edward snowden 294154 1280

Edward Snowden je v současnosti jednou z nejznámějších postav ve světě cypherpunku a internetové bezpečnosti obecně. V roce 2012 pracoval pro CIA jako externí zaměstnanec na pozici IT konzultanta a jako IT konzultant měl přístup v zásadě kamkoliv. A tak mu netrvalo příliš dlouho, než objevil sledovací systém PRISM a dozvěděl se děsivou pravdu o tom, do jaké míry je sledování občanů ze strany nejen americké vlády, rozšířené.

Hned mu bylo jasné, že důsledky vynesení informací o tom, jak podrobně jsme sledováni, pro něj budou hrozivé. Ale nejen pro něj, ale také pro vlády a společnosti, které na sledování spolupracují. A proto se rozhodl, že informace uveřejní. To samozřejmě nebylo tak snadné. Rozhodně to nemohl udělat ze svého obýváku. A také to nemohl udělat sám.

Proto se přestěhoval do hongkongského hotelu, z nějž pomocí programu PGP kontaktoval dokumentaristku Lauru Poitrasovou a novináře Glenna Greenwalda z Guardianu, se kterými se rozhodl o svá zjištění podělit.

Jakmile začali Snowdenem oslovení novináři vypouštět informace o programech, jimiž nás vlády sledují, bylo jasné, že americká vláda brzy přijde na to, kdo informace vynesl a pro Snowdena nastanou krušné časy. Nakonec však na veřejnost vyšel sám.


Dnes žije se svou dlouholetou přítelkyní v Rusku a můžete ho sledovat na Twitteru, kde má aktuální a vtipné komentáře ohledně současné politiky i bezpečnosti a práva na soukromí. Pokud vás zajímá Snowdenův příběh více, podívejte se na dokument Poitrasové Citizen Four.

Kam dál?