28.02.2016

„Nemám co skrývat," napsal novinář. Názor změnil ještě předtím, než článek stihl publikovat

Novinář Steven Petrow se během letu z Dallasu do Raleightu rozhodl pracovat na článku o možném dopadu bitvy mezi Apple a FBI na běžné Američany. Po přistání ho však musel přepsat, protože se mu názor na situaci výrazně změnil.

Login 1203603 1280

Během cesty byl Petrowův názor jasný: „nemusím se o on-line soukromí bát,” psal cestou do článku pro USA Today. „Nemám co skrývat. A stejně, kdo by chtěl vědět, co dělám?”

Po přistání letadla však velmi rychle změnil názor. Na vlastní kůži poznal, jak je bitva, kterou Apple s FBI svádí, důležitá opravdu pro každého.

Po přistání letadla ho oslovil jeden z pasažérů s tím, že ví, že zrovna pracuje na příběhu o Applu a FBI. Pasažér mu dokonce přeříkal téměř slovo od slova obsah vyjádření k problému od bezpečnostního experta, se kterým byl Petrow v kontaktu. Pasažér, který ho oslovil měl i další informace, protože se mu během letu dostal do počítače – stejně tak jako do zařízeních ostatních cestujících.

„Proto vím, že se zajímáte o příběh Applu,” řekl mu hacker. „Představte si, že byste zrovna prováděl finanční transakci, nebo si domlouval rande s prostitutkou.” To, že byl Petrowův počítač napaden během letu není překvapující, dostat se do veřejných WiFi sítí typu Gogo, k níž byl připojen, není příliš náročné. Co Petrowa překvapilo víc bylo to, jak mu tato příhoda změnila názor na probíhající aféru.

„Co mé zdravotní záznamy? Právní dokumenty? Zprávy na Facebooku? Běželo mi hlavou. Proto je to tak důležité pro každého,” píše. „Možná jsem na sobě měl bundu, ale cítil jsem se, jako bych byl naprosto nahý.”

Představa, co by se stalo, kdyby bylo proniknutí do jakéhokoliv iPhonu stejně snadné, jako do veřejné WiFi sítě, je celkem děsivá.


„Cítil jsem se, jako by mě ten člověk okradl o soukromí – což byl jeho záměr. Vzal mi možnost rozhodnutí o tom, co chci sdílet. Nyní si uvědomuji, že nejde o věci, které potřebuji skrývat, ale o věci, o kterých jsem prostě předpokládal, že jsou soukromé. Bylo to opravdu znepokojivé a musím říct, že jsem se z toho dost poučil.”

Kam dál?