23.11.2015

Nezájem mladých lidí o IT bezpečnost je alarmující

Nedostatek odborníku na IT bezpečnost je palčivý. A podle výzkumu společnosti Raytheon bude ještě hůř – mladí lidé se totiž o IT bezpečnost nezajímají, a ke vzdělání v oboru IT security je nikdo nevede.

Youngppl

Více než polovina (54 %) mladých evropanů v průzkumu uvedla, že mají nedostatek možností se v oboru kybernetické bezpečnosti vzdělávat a 79 % dotazovaných uvedlo, že se jim nikdy nedostalo příležitosti mluvit s profesionály na IT bezpečnost.

O tom, co kariéra v oboru IT security obnáší má představu pouze 41 % mladých lidí, přesto všechno je mezi touto generací (zvanou „milenials”) o obor celkem vysoký zájem – 42 % evropanů si přeje mít o IT bezpečnosti větší přehled a lepší přístup k informacím (celosvětově je to 38 %).

Vzdělání v oblasti IT bezpečnosti v podstatě neexistuje a mladí lidé vlastně ani nevědí, jak se v online prostředí chovat, aby se neohrozili – 30 % mladých lidí říká, že s nimi o IT bezpečnosti nikdy nikdo nemluvil, což je alarmující, hlavně v souvislosti s přehnaným sebevědomím, které mají – 65 % jich je přesvědčených, že přes nedostatek vzdělání mají znalosti, jak zůstat na internetu v bezpečí. Přitom o současných kyberhrozbách nemají vůbec ponětí – celých 67 procent dotazovaných během posledního roku neslyšelo o žádném kyberútoku a 84 procent lidí říká, že nečetli žádný článek, který by se tomuto tématu věnoval.

Ale co je ještě děsivější je fakt, že  z těch mladých lidí, kteří zažili krádež identity, malware útok, nebo krádež kreditní karty, řekla téměř polovina (44 %), že své chování v kyberprostoru nezměnili a změnit nechtějí.

Zdroj obrázku:  Sara Cimino, licence CC

Kam dál?