25.07.2016

Policie použila 3D tiskárnu k vytvoření kopie otisku prstu

Biometrické údaje, očekávaná budoucí bezpečnější alternativa současných textových hesel, se ještě ani plně nedostaly do povědomí běžné veřejnosti a už nyní se ukazuje, že vlastně až zas tak bezpečné nejsou.

Cover

Nedávno médii proběhla zpráva o zaheslovaném mobilním telefonu a o FBI, která žádá po jeho výrobci, firmě Apple, aby jim zabezpečení daného telefonu pomohla prolomit. Ukázalo se, že cesta směrem k výrobcům mobilních telefonů není ta nejvhodnější, a tak se nyní, když se situace opakuje a je zapotřebí prolomit ochranu dalšího přístroje, policie rozhodla vydat jiným směrem. Starým dobrým přístupem, kdy nejslabším článkem je samotný uživatel.

Kvůli stále probíhajícímu vyšetřování nebyly zveřejněny žádné podrobnosti. Ví se však, že byl zavražděn muž a jeho mobilní telefon by dle policie mohl obsahovat informace vedoucí k dopadení útočníka. Policie se proto obrátila na biometrickou laboratoř Anila Jaina, profesora na Michiganské univerzitě, aby jí pomohla pomocí 3D tiskárny vytvořit fungující kopie prstů zemřelé oběti a aby tak pomocí nich prošla skrze biometrické zabezpečení telefonu.

Po technické stránce nestačí kvůli použité technologii vytisknout otisky prstů na běžné 3D tiskárně. Ovšem ve specializované laboratoři toto proveditelné je a své otisky prstů navíc prakticky nemá možnost člověk změnit, takže pokud se k nim jednou někdo dostane, nelze již zaručit 100% bezpečnost pomocí biometrických údajů. A způsobů, jak se může policie nebo kdokoli jiný dostat k otiskům vašich prstů, je mnoho - od těch standardních až po některé velmi netradiční.

Více na fusion.net

Kam dál?