26.01.2018

Pravidla pro firemní IT bezpečnost zná jen 12 % zaměstnanců

Průzkum mezinárodní společnosti Kaspersky Lab a B2B International přichází se závažným obviněním, ze kterého nebudou mít zaměstnavatelé radost. Kolik zaměstnanců je korektně obeznámeno s pravidly pro firemní IT bezpečnost a co to pro firmy v praxi znamená?

Pravidla firemni it pexels

Chybí jasně daná pravidla

Rok 2017 plný incidentů způsobených tzv. vyděračskými viry odhalil, že IT bezpečnost bere celá řada firem a institucí na lehkou váhu. To ostatně dokazuje i nedávný průzkum Kaspersky Lab a B2B International mezi 7993 full-time zaměstnanci. Dle závěru je pouhých 12 % zaměstnanců korektně obeznámeno s pravidly firemní IT bezpečnosti. Naopak celých 24 % věří, že jejich organizace žádná pravidla nemá.

Může za to pouhá neznalost?

Průzkum dále odhaluje, že celých 49 % zaměstnanců je přesvědčeno o tom, že by všichni ve společnosti měli mít zodpovědnost za ochranu před kybernetickými hrozbami. Ostatně lidský faktor v napadení hraje nezřídka hlavní roli. Otevření přílohy v e-mailové zprávě nebo kliknutí na odkaz může nakazit celou počítačovou síť. Komplikace firmám způsobují nejen cílené útoky, ale také phishing, virusy a malwarové útoky. Dle Kaspersky Lab počet útoků navíc rok od roku znatelně narůstá. V ohrožení nejsou jen desktopy, ale také mobilní zařízení zaměstnanců. Je tedy otázkou, proč je neznalost pravidel tak vysoká.

Bezpečnost opět jako priorita

Odpovědí by mohla být absence školení a nedostatečná komunikace ze strany vedení. Riziko je vysoké především u malých a středních společností, které většinou nemají vlastní IT oddělení zodpovědné za IT bezpečnost. Stejně tak tyto firmy neumí využívat a nastavit moderní nástroje pro ochranu. Chtějí-li se společnosti vyhnout závažným bezpečnostním hrozbám, je pro ně klíčové, aby se zaměřily na vzdělávání zaměstnanců a stanovení jasných pravidel firemní IT bezpečnosti.

Více na www.kaspersky.com

Kam dál?