30.09.2016

Prezidentské volby USA a důvěryhodnost online dat

Nedávná první prezidentská debata mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clinton názorně ukázala, jak jednoduše mohou být online data zmanipulována a proč se stále zdráháme zpřístupnit možnost voleb po internetu, přestože nástroje na to už dávno existují.

Cover 4

V pondělí 26. září proběhla první debata mezi zbývajícími dvěma kandidáty na prezidenta Spojených států amerických a po jejím konci proběhlo na několika zpravodajských serverech (CNBC, Time, The Washington Times a další) klasické online hlasování o tom, který z kandidátů si v debatě vedl lépe. A ukázalo se, že tuto bitvu s přehledem vyhrál republikán Trump. Aspoň o tomto faktu vypovídá jeho vítězství s větším či menším náskokem v drtivé většině online průzkumů. Dokonce se hashtag #TrumpWon dostal v jednom okamžiku na první příčku v žebříčku trendů na Twitteru.


Zajímavé však je, že jediný oficiální průzkum, v němž se CNN telefonicky dotazovala vybraných registrovaných uživatelů, skončil jasným vítězstvím demokratické strany a Hillary Clintonové. Další stín pochybnosti vrhnul Dustin Giebel, který si všiml, že první zmínky hashtagu #TrumpWon a jeho náhlý start popularity pocházejí z řady IP adres, vyskytujících se překvapivě shodně na území Petrohradu v Rusku.

Rusko bylo už dříve podezříváno z hackerského útoku na Demokratický národní výbor (DNC) Spojených států amerických v červnu tohoto roku. Ať už však v případě DNC bylo tím útočníkem nebo ne, odborníci se shodují, že Rusko má obecně velký zájem o to, aby se prezidentem USA stal právě Donald Trump. Na druhou stranu, v nedávné době vyvstaly pochybnosti o pravosti Dustinova grafu. Novinář Philip Bump ve svém investigativním článku tvrdí, že se jedná o podvrh a že Rusko v tomto případě nemá žádný významný podíl na popularitě zmiňovaného hashtagu.


Ukázalo se také, že hlavní podíl na zmanipulovaných online průzkumech mají samotní američtí voliči. Někteří radikální zástupci republikánské strany totiž na diskusním serveru 4chan sdíleli postup, jak je možné opakovaně hlasovat, a nabádali ostatní, aby se k jejich snaze přidali. Není však důležité určit, kdo je tím skutečným viníkem, hlavním problémem je samotná snadná zmanipulovatelnost online dat. V tomto případě se jedná o střípky, které mohou mít jako celek nezanedbatelný vliv na podobu celosvětové politiky příštích několika let.

Kam dál?