11.11.2016

Prezidentské volby v USA z pohledu bezpečnosti

Je hotovo, kostky jsou vrženy. Donald J. Trump se stal nově zvoleným americkým prezidentem. Pojďme se podívat, jaké události tomu předcházely a co z pohledu bezpečnosti nás v budoucnosti čeká.

Cover 5

Prezidentským volbám v USA, které se konaly 8. listopadu, předcházelo množství znepokojivých událostí. Hlavní z nich byl samozřejmě únik desítek tisíc e-mailových zpráv Demokratického národního výboru (DNC), který je stále dostupný na serveru WikiLeaks. Ukázalo se však záhy, že ani e-mailové servery Donalda Trumpa nejsou nijak bezpečné. Nikdo se však narozdíl od útoku na DNC neodhodlal je zneužít. Dokonce byla vypsána odměna 10,000$ pro toho, kdo jako první zveřejní Trumpova daňová přiznání, avšak ani na tuto výzvu nikdo nezareagoval. Naopak uniklých e-mailových zpráv Demokratického národního výboru nadále přibývalo a jejich číslo se blížilo 50 000 záznamů. Když však den před volbami server WikiLeaks odtajnil závěrečnou sadu více než 8 000 zpráv a příloh, pravděpodobně překročil něčí trpělivost a stal se tak terčem DDoS útoku.

Prezidentské volby byly významné i z hlediska důvěryhodnosti dat. Ať už se to týká online průzkumů, o nichž jsme psali dříve, nebo sociálních sítí. Speciálně Twitter se například stal bojištěm předvolebních robotů. Jak ukázali výzkumníci z Univerzity v Jižní Karolíně, téměř 20 % všech zpráv na Twitteru s volební tématikou bylo vytvořeno automatizovanými boty. Není sice samozřejmě jasné, kdo je jejich autorem, avšak oba kandidáti v rámci své volební kampaně utratili jen za média a reklamu desítky až stovky miliónů dolarů, a tak podobný počin málokdo považuje za iniciativu třetí strany.

Nesmíme však zapomenout také na voliče, z pohledu bezpečnosti jsou totiž neméně důležitým terčem. Záznamy o registrovaných voličích z celého USA se na černém trhu prodávají za několik tisíc dolarů, a kdo tolik peněz nemá, může si tyto záznamy také zdarma prohlížet na serveru VoterRecords.com. I samotný proces voleb není nijak bezpečný - voliči totiž svůj hlas zadávají do volebních strojů, které však byly několikrát prokázány za zoufale zranitelné. Důležité však je, že tyto stroje nejsou nijak zapojeny do sítě, a tak je sice jednoduché zkompromitovat data v jednom volebním stroji, ale je téměř nemožné tímto postupem nějak závažně ovlivnit celkový výsledek voleb, jelikož by útočník musel mít fyzický přístup ke každému z těchto zařízení, aby je byl schopen napadnout. I to je důvod, proč se v blízké době USA pravděpodobně nedočká online voleb.

A co nás čeká? Jak prezident Trump dříve zmínil, přeje si mít možnost odpojit části světa od internetu, pokud pro to budou dostatečně dobré důvody. Někteří jsou také znepokojeni tím, jakým směrem se bude pod jeho velením ubírat činnost NSA a jaký to bude mít vliv na soukromí běžných lidí. Jaké změny však opravdu tato změna v prezidentském křesle přinese, ukáže až čas.

Kam dál?