07.10.2016

Proběhla konference Hackers Congress 2016

Paralelní Polis hostoval letos již třetí ročník konference Hackers Congress, jedné z hlavních událostí pro hackery, aktivisty a kryptonadšence v Evropě, a my jsme u toho samozřejmě nesměli chybět.

Cover 6

První říjnový víkend byl v Praze ve znamení hackování a kryptotechnologií. Podobně jako minulý ročník, jehož hlavním tématem byl blackout, tedy potenciální krizová situace, kdy selže centrální systém, byl i letošní ročník v duchu decentralizace. Během tří dní Paralelní Polis, La fabriku a další spřátelené prostory konference navštívilo odhadem několik set návštěvníků a více než 40 řečníků z různých oborů. Téma každého z řečníků bylo zajímavé a inspirativní a vždy si našlo svůj okruh posluchačů. Není ovšem v mých možnostech zmínit zde všechny, proto vyberu jen několik témat, která zaujala mě osobně nejvíce.

Decentralizace

Na téma decentralizace, tedy přenesení zodpovědnosti a pravomocí z jednoho centrálního bodu do zbytku systému, letos proběhlo hned několik úchvatných přednášek. Byla představena decentralizovaná sociální síť Steem.io, Petr Rokůsek, vizionář a zakladatel společnosti NanoEnergies, přednesl svou vizi decentralizovaného P2P systému společného sdílení energií a Adam Kaleb Ernest, zakladatel společnosti Follow My Vote, nabídl řešení bezpečných online voleb.


Možnost voleb po internetu je, jak Adam sám pověděl, v současné době veliké téma. Papírové volební lístky jsou nepohodlné, volební stroje už z principu není možné dostatečně zabezpečit (jak ukázal nedávný případ volebního stroje AVS WINVote) a propichovací lístky, používané ještě před několika lety v USA, vyvolaly během prezidentských voleb v roce 2000 národní pozdvižení a sérii protestů. Decentralizovaný volební software Follow My Vote by měl všem těmto neduhům předejít. Jeho finální verze se odhaduje na konec roku 2017, měl by umožňovat pohodlnou možnost zúčastnit se voleb odkudkoliv z vašeho notebooku nebo mobilního telefonu, zároveň však chce být jen alternativou všem těm, kteří tyto technologie nevlastní nebo jim tato forma hlasování nevyhovuje.

A v neposlední řadě je třeba zmínit zajímavý projekt OpenBazaar, tak jako předchozí projekty založený na systému blockchainu. Jedná se o decentralizovanou variantu klasických e-shopů jako Amazon nebo eBay. Jeho spoluzakladatel, Sam Patterson, ve své přednášce kritizoval centralizovaná tržiště za to, že sbírají data o svých uživatelích, aplikují cenzuru na prodávaný sortiment a odvádějí až 15% poplatky za uskutečněný obchod. OpenBazaar je P2P alternativou, která nabízí přímý obchod bez prostředníka, bez poplatků, sběru osobních dat a bez cenzury.

Kryptoměny

Celá konference se letos nesla v duchu kryptoměny Bitcoin a jejích alternativ. Aaron Koenig, německý režisér a fanoušek Bitcoinu, připravil v rámci své filmové společnosti Bitfilm sérii krátkých animovaných videí, které mají za cíl vysvětlit běžnému člověku názorně a co nejjednodušeji principy fungování Bitcoinu. Velmi očekávaným hostem byl také Andreas Antonopoulos, jedna z nejznámějších osobností co se týče Bitcoinu. Za celý jeho více než hodinový inspirativní proslov bych rád citoval jeden úryvek:

The future of money is going to be truly digital. Digital currencies. By the time your children grow up they will see cash in museums. And it will be banned. Everywhere. Cash as a mechanism will probably just be withdrawn to only people who use it, the same people who go to a café here and say: "Do you accept gold?" - The café worker goes: "Excuse me?" - "Gold. I have gold coins."

Svoboda na internetu

Stěžejním tématem konference byla také svoboda a anonymita, nejen v online světě. Pavol Lupták, kryptoanarchista a hacker, mluvil o kryptotržištích, o Silk Roadu a jeho následnících a o tom, jak útoky vládních agentur ve skutečnosti tento ekosystém tržišť technologicky posouvají kupředu. Svou světovou premiéru měl při této příležitosti dokumentární snímek Down the Deep Dark Web, o němž jsme se zmínili v minulém článku. O svých zkušenostech vyprávěl také Jamie Bartlett, spisovatel, novinář a autor knihy The Dark Net.

Neobyčejně plodná byla také následná diskuse, která se týkala například tématu, zda je 3D animovaná dětská pornografie legální či ne. Nejedná se totiž již o zneužívání skutečných dětí. Stále však zůstává platný druhý protiargument, a to sexualizace dětí, a tedy podpora pedofilie a potenciální navádění k trestnému činu. V tom případě však zůstává otázka, jak to, že jsou tedy legální některé současné počítačové hry, které by svou brutalitou a věrohodnou grafickou stránkou zaujaly v žebříčku navádění k trestnému činu neotřesitelné první místo.

3D tisk

V rámci konference jste si taky mohli nechat provést 3D sken vaší hlavy, zažít fashion show s překrásnými modelkami oblečenými ve 3D vytisknutých modelech, dovědět se něco o zbraních z 3D tiskárny nebo si vytisknout čokoládu!
Více na hcpp.cz

Kam dál?