15.02.2016

První útok hacktivistů proběhl před patnácti lety

Prvního února uběhlo přesně patnáct let od akce, která by se dal považovat za jeden z prvních činů hacktivismu.

Man 1187171 1920

Prvního února uběhlo přesně patnáct let od akce, která by se dal považovat za jeden z prvních činů hacktivismu.

Výraz hactivismus se používá pro kybernetické útoky motivované „vyšším dobrem” – alespoň v očích útočníka. Většinou mají za cíl upoutat pozornost nebo vyřadit web, s jehož myšlenkami útočníci nesouhlasí.

Za prvním velkým hactivistickým útokem z prvního února 2001 stáli protiglobalizační aktivisté, kteří zaútočili na databázi obsahující citlivé informace o účastnících každoročního setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Databáze, kterou svým útokem kompromitovali, obsahovala údaje například o Billu Gatesovi, tehdejším generálním řediteli Yahoo Timu Kooglovi nebo o bývalém generálním tajemníkovi UN Kofi Annanovi.

Útočníci anonymně poslali CD se 161MB dat o účastnících konference švýcarskému magazínu Sonntagszeitung, a další údaje návštěvníků fóra publikovali na webu a to včetně soukromého telefonního čísla na Jeffa Bezose, zakladatele Amazonu. Mezi daty nechyběly ani údaje o kreditních kartách účastníků.

Dohromady tato databáze obsahovala 80 000 stran materiálů na nichž se nacházelo 27 000 jmen. Některá jména byla dokonce propojena s e-mailovými adresami nebo telefonními čísly.

Získat tyto informace bylo údajně velmi jednoduché. „Prostě se tam válely jako ve výloze,” citoval Sonntagszeitung jednoho z anonymních hackerů.

Tato data nebyla zneužita, což naznačuje, že útočníci útok provedli s úmyslem upoutat pozornost.

„Davos” útok byl jedním z prvních vysokoprofilových útoků provedených pro aktivistické účely. Letošní ročník konference se bude místo ekonomiky a financí zabývat technologeiemi a kyberbezpečností.

Více na motherboard.vice.com

Kam dál?