08.06.2016

Ransomware útok na Univerzitu v Calgary

Protože ať už máte priority nastavené jakkoliv, nakonec stejně zjistíte, že to nejdůležitější, co máte, jsou ve skutečnosti vaše data.

Title 2

Ransomware je typ škodlivého softwaru (malware), který zašifruje nebo jinak znepřístupní data v počítači oběti a následně požaduje výkupné za obnovení přístupu. Odstranit takový malware beze ztráty či poškození dat je často velmi obtížné i nemožné a zaplacení výkupného ještě nezaručuje, že bude přístup k datům opravdu obnoven.

To si před několika dny uvědomila i Univerzita v Calgary, kterou podle její víceprezidentky Lindy Dalgetty napadl ransomware a zablokoval přístup k většině počítačů v univerzitní síti. Vzhledem k tomu, že data v síti nebyla řádně zálohována a zároveň nebyl nalezen způsob, jak daný malware odstranit, uchýlila se univerzita k zaplacení výkupného v hodnotě $20 000, což je zhruba 475 000 Kč. Univerzita oznámila, že žádná data nebyla zcizena ani zneužita a že po zaplacení výkupného útočníci univerzitě opravdu opět umožnili přístup k zablokovaným počítačům.


Což je i nejnovější rada organizace FBI, tedy, že nejjednodušší a nejspolehlivější způsob, jak přijít zpět ke svým datům, je opravdu zaplatit výkupné. Nikde sice totiž není garantováno, že po zaplacení výkupného svá data dostanete zpět, útočníci však nemají zájem o vaše data, touží pouze po maximalizaci svého zisku, a tak by byli sami proti sobě, pokud by se veřejně vědělo, že zaplatit výkupné nemá ve skutenčnosti žádný význam.
Více na www.ucalgary.ca

Kam dál?