13.01.2017

Ransomware v roce 2017

Další článek týkající se ransomwaru. Okurková sezóna? Přehnaný hype poslední doby? A nebo je opravdu ransomware v současnosti tak zásadním tématem?

Cover 11

V loňském roce byl ransomware na serveru S3C velmi častým slovem. Ransom32, KeRanger, Jigsaw, Popcorn Time a další rodiny tohoto typu malwaru tvořily hlavní témata našich článků. Čtenáři zřejmě nabyli dojmu, že jen v roce 2016 musely vzniknout desítky nových rodin ransomwaru... A právě proto bych rád uvedl věc na pravou míru, pokusil se v tomto článku nahlédnout na skutečný aktuální stav ransomwaru ve světě a ukázal tak, že to, co vnímá běžný uživatel, je jen maličká špička ledovce.

Ve skutečnosti totiž nových rodin ransomwaru vzniklo jen za minulý rok několik set. Jen antivirová firma Avast jich v roce 2016 odhalila přes 150. Podle loňských průzkumů tvořil ransomware až 93 % všech útočných emailů a tento trend se podle předpovědí nemá v žádném případě mírnit, spíše naopak. Ransomware se tedy pro útočníky ukázal být trefou do černého. Přestože antivirové firmy a jiné bezpečnostní skupiny neúnavně vydávají nástroje pro dešifrování napadených uživatelských dat, útočníci se i tak pohybují s celkovými zisky jen za minulý rok okolo miliardy dolarů. Uživatelská data v našich počítačích jsou tedy pro nás tím naprosto nejcitlivějším místem.

Podívejme se pro lepší představu jen na několik nejdůležitějších událostí ze světa ransomwaru, které se staly v roce 2017, tedy za poslední necelé dva týdny:

EdgeLocker

Nová rodina ransomwaru, kterou objevil Lawrence Abrams, zakladatel serveru Bleeping Computer, 1. ledna brzy ráno. Šťastný nový rok.

FirstRansomware

Nová rodina ransomwaru, s názvem připomínajícím domácí úkol středoškoláka. Objevil ji 1. ledna odpoledne Jaromír Hořejší, český analytik malwaru ve společnosti Avast.

SkyName

Český ransomware! I doma máme přece jen chytré hlavy. Objevil MalwareHunterTeam minulý týden.


Svůj odstavec slávy nedostanou nedávno aktualizované rodiny ransomwaru HiddenTear, Depsex, iLock, KillDisk, FireCrypt, N-Splitter, EDA2, Red Alert, Globe, SamSam, Cyber Hub a další. To vše v prvním týdnu letošního roku. Držte si klobouky, rok 2017 začal pěkně zostra.
Více na www.bleepingcomputer.com

Kam dál?