25.01.2018

Sdružení Wi-Fi Alliance představuje bezpečnější standard WPA3

Po téměř 14 letech od schválení technologie WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2) představilo sdružení Wi-Fi Alliance na veletrhu CES klíčovou novinku v podobě další generace tohoto typu ochrany bezdrátových sítí. Jaké nové bezpečností prvky technologie nabídne?


Wpa3 pixabay

Vyšší bezpečnost i na veřejné Wi-Fi

Představení standardu WPA3 přichází několik měsíců po odhalení závažné bezpečnostní chyby WPA2, která umožnila útok KRACK. Bezdrátové Wi-Fi připojení se díky novince může těšit na lepší zabezpečení, a to i v případech, kdy není síť chráněna heslem. Standard umožňuje využívat bezpečnější 192bitové klíče Commercial National Security Algorithm (CNSA) americké vládní organizace Committee on National Security Systems pro ochranu internetového připojení. Veřejné sítě nové generace mohou uživatelům automaticky nabízet sjednání šifrovaného připojení.

Konec hádání hesla

Další zajímavou změnou standardu WPA3 je implementace ochrany před tzv. brute force útoky. Odolnost vůči hrubé síle u Wi-Fi spočívá v limitu pro počet pokusů o přihlášení. Po několika neúspěšných autorizacích s nesprávným heslem bude uživatel zablokován. Tato funkce by měla snížit počet bezpečnostních incidentů, kdy se útočníkům podařilo uhodnout příliš slabé heslo.

Snadnější nastavení

WPA3 hledí do budoucnosti a představuje praktickou podporu internetu věcí. Jinými slovy se zařízení jako chytrá žárovka, televize, auto či lednička mohou těšit na lepší zabezpečení a možnost konfigurace i přes telefon.

Kdy a hlavně proč?

Nový standard WPA3 by se na trhu měl objevit v druhé polovině roku 2018. Přechod se pravděpodobně neobejde bez zakoupení nového zařízení, což v praxi znamená, že rozšíření nového protokolu zabezpečení bezdrátových sítí zabere i několik let. Podpora standardu WPA2 bude stále trvat a jen tak nezmizí. Hlavním argumentem pro přechod je tak jednoznačně vyšší bezpečnost a lepší uživatelský komfort.

Více na www.guidingtech.com

Kam dál?