04.09.2017

TOP 5: Ethereum, HBO a mozkové vlny

Zatímco jste byli na dovolené, hackeři si stáhli svůj oblíbený seriál, tajné složky navštívily konferenci a východní státy vydaly zákon. Prázdninový speciál těch nejzajímavějších událostí z oblasti bezpečnosti během okurkové sezóny.

Cover 30

01: Temná strana útočí

Hackeři, zloději a podvodníci všech druhů zřejmě na dovolené nebyli, během prázdninových měsíců totiž ukradli kryptoměny Bitcoin a Ethereum v hodnotě milionů dolarů. A poté ještě jednou. A pak ještě jednou, ještě jednou a ještě jednou. V mezičase také nakoupili sadu zranitelností, pomocí níž se dostali do vnitřní sítě HBO a stáhli odsud velké množství soukromých dat. Mimo jiné dosud nevydané díly série Game of Thrones. A vyžadují za to od společnosti tučné výkupné.

V neposlední řadě se objevila aplikace pro Android, která vám pomůže vytvořit váš vlastní ransomware pomocí několika málo kliknutí. Nyní už může být útočníkem opravdu kdokoliv.

02: Světlá strana vrací úder

Bojovníci dobra si samozřejmě tento nápor nenechali líbit. Nově byly nyní například posíleny kontroly elektroniky na letištích v USA, prakticky tedy budete muset prokázat, že vaše zařízení skutečně funguje. Nezapomeňte si nabíječku.

Ani po příletu do země však ještě nemáte vyhráno. Tajná služba FBI zatkla Marcuse Hutchinse, britského výzkumníka, který pomohl zastavit epidemii WannaCry, krátce poté, co přiletěl do Spojených států na hackerskou konferenci Def Con. Podezírá jej totiž, že se podílel na tvorbě bankovního trojského koně Kronos. Tajné složky také ve spolupráci s Thajskou policií zrušily v té době vůbec největší ilegální internetové tržiště AlphaBay. Zatkly přitom teprve 25letého milionáře Alexandra Cazese, který však krátce nato ve vězení spáchal sebevraždu.

03: Anonymita na internetu

Letní měsíce se staly také symbolem nesvobody a zpřísňování režimů. Čína rozhodla, že autoři komentářů na internetu musejí být dohledatelní. Každé vaše rýpnutí tedy v Číně povede k vašemu občanskému průkazu. Mimo to také zrušila některé oblíbené poskytovatele VPN, a posílila tak velkou čínskou ohnivou zeď. Toho nápadu se chytilo Rusko a pro změnu ve své zemi zakázalo služby VPN úplně. Ano, opravdu. Zákon byl již schválen a v platnost vejde 1. listopadu. V našich českých vodách tou dobou také proběhlo blokování závadných webů, ale naštěstí víceméně neúspěšně.

04: Cestování v čase

Ano. Jak jinak si totiž lze vysvětlit, že vás volaný v telefonu může slyšet ještě dříve, než váš hovor přijme? A nebo že se útočník může dovědět vaše heslo ještě dříve, než jej napíšete? V online chatu dostanete odpověď dříve, než stihnete položit otázku. Na druhou stranu, emailovou zprávu můžete příjemci změnit i potom, co ji odešlete.

05: Klik klik klik

Na závěr tady máme jednu oddechovou záležitost. Projekt ClickClickClick s ještě originálnější adresou vám jednoduchým a názorným způsobem ukáže, co všechno může o vás a vašem chování vědět webová stránka. Projekt má za cíl zvýšit povědomí o množství uživatelem nevědomky poskytovaných informací, v prvé řadě je to ale docela zábavná a návyková hříčka.Nalezli jste nějakou zajímavou událost, která nám v seznamu chybí? Podělte se o ni s námi na našich sociálních sítích!

Kam dál?