05.05.2017

TOP 5: Njalla, Webroot a zákeřný burger

Váš pohybový senzor v mobilu všem okolo prozrazuje vaše heslo, vaše kreditní karta dostane bezpečnostní zlepšovák a váš chytrý domácí systém si raději povídá s televizí než s vámi. Pravidelný přehled toho nejzajímavějšího z oblasti bezpečnosti za uplynulý měsíc.

Cover 19

01: Mobilní senzory prozrazují překvapivě mnoho

Výzkumníci z Univerzity v Newcastle ve své práci popsali způsob, jak je možné určit s vysokou přesností Váš PIN kód a jiné údaje, které vkládáte do svého mobilního telefonu, jen na základě běžných mobilních senzorů jako gyroskop nebo akcelerometr. Tyto senzory totiž poskytují informace o daném zařízení s neuvěřitelnou přesností, výzkumníci tak byli schopni jen na základě těchto dat s pomocí neuronových sítí a strojového učení určit např. váš PIN kód. Během zadávání PIN kódu totiž uživatelé dotyky svých prstů své zařízení nepatrně naklánějí, a tyto mikroodchylky jsou dle studie specifické pro každý jednotlivý PIN. Třešničkou na dortu je fakt, že přístup k těmto datům má jakákoliv aplikace, mobilní telefon nevyžaduje ani povolení uživatele.

02: Nová kreditní karta se senzorem otisku prstu

Společnost MasterCard minulý týden představila svou novou kreditní kartu s vylepšenou bezpečností. Karta nyní obsahuje vestavěnou čtečku vašeho otisku prstu, čímž cílí jak na uživatelské pohodlí tak na menší možnost odcizení oproti klasickému PINu. Společnost již produkt aktivně testuje, a to v … jižní Africe. Ano, zapomeňte na předsudky o poušti plné lvů a krokodýlů, JAR může být příkladem technologicky velmi rozvinutého státu. MasterCard potvrdila, že pokud bude mít technologie úspěch, plánuje její celosvětové nasazení na konci letošního roku.

03: Antivirus mazal soubory operačního systému

Antivirovému výrobci Webroot se podařila bota, která je typickou noční můrou snad každého ajťáka. Nejnovější aktualizace jeho antiviru totiž omylem detekovala systémové soubory operačního systému jako malware a začala je přesouvat do karantény. Což se systémům Windows rozhodně nelíbilo, a tak počítače okamžitě spadly a již nenastartovaly. Tisíce počítačů. Jak částečné řešení, tak žhavá diskuse k tématu je k vidění na oficiálním diskusním fóru.

04: Vznikl nový anonymní registrátor domén

Jmenuje se Njalla, což je švédské slovo pro opuštěnou lesní budku, byl oficiálně spuštěn 19. dubna a jeho autorem je Peter Sunde, který je známý zejména jako spoluzakladatel torrentové databáze The Pirate Bay. Registrace je anonymní v tom smyslu, že všechny registrované domény budou vedeny pod jménem registrátora. Registrátor nabízí přístup na své stránky také prostřednictvím Toru na adrese njalladnspotetti.onion. Cena za anonymitu je samozřejmě lehce vyšší, českou doménu pořídíte za 30 Euro (zhruba 800 Kč).

05: Burger King manipuluje se zařízeními Google Home

Světově známý fastfood ve své reklamě využil zranitelnosti v chytré domácnosti Google Home. Jednoduše skrze televizi aktivoval zařízení známou frází “Ok, Google” a zařízení následně reagovalo na pokyny z televizní reklamy. Není to poprvé, co se něco takového stalo, je to však poprvé, kdy této zranitelnosti někdo cíleně využil. Zároveň je to však zřejmě naposled, jelikož Google shodou okolností několik dní poté vydal novou verzi aplikace Google Home, která nyní umí rozpoznávat jednotlivé uživatele podle jejich hlasu.

Nalezli jste nějakou zajímavou událost, která nám v seznamu chybí? Podělte se o ni s námi na našich sociálních sítích!

Kam dál?