19.04.2018

Un1klý d0kum3n7 pя02яa2uj3, jak Appl3 7я357á 2amě57nanc3 2a ún1ky 1nf0яmací

Co by se stalo, kdyby některý ze zaměstnanců společnosti Apple vynesl ven, jak bude vypadat a co bude umět další iPhone? Nejen to prozrazuje interní dokument.

Apple postih%20copy

Ukázkový paradox

Úniky informací v případě velkých technologických společností, mezi které Apple jednoznačně patří, mohou znamenat miliardové ztráty. Konkurence, investoři, zákazníci, média… Apple musí a chce mít pod kontrolou, jaké údaje se z jeho kanceláří, laboratoří, továren a dodavatelských řetězců dostanou ven. Není tak velkým překvapením, že ochrana citlivých dat je pro americkou firmu důležitou oblastí.

V kontextu s výše zmíněným působí poněkud úsměvně fakt, že společnosti unikl interní dokument popisující postihy zaměstnanců za úniky informací. Originální znění zprávy přinesla agentura Bloomberg. Jaký osud by vás čekal, kdybyste jako zaměstnanci Applu vynesli neveřejnou informaci?

Finanční pokuty i pouta

Apple ve zprávě uvádí, že se za rok 2017 podařilo chytit a usvědčit celkem 29 zaměstnanců a partnerů, kteří se nějakým způsobem podíleli na úniku informací. Všechny čekal okamžitý vyhazov, část také postih v podobě vysoké finanční pokuty. Rovný tucet z nich byl zatčen.

Firma ve zprávě apeluje na všechny zaměstnance. Jako jeden z argumentů, proč tzv. držet jazyk za zuby, uvádí zmařenou práci tisícovek lidí. Ti všichni pracují dlouhé roky na novinkách a správné načasování je pro úspěch jejich projektu klíčový. Když se produkt dostane na veřejnost dříve, vše je zmařeno.

Najde se 135 tisíc diskrétních lidí?

Interní dokument promlouval ke všem zaměstnancům společnosti Apple, kterých je celosvětově něco kolem 135 tisíc. To, že se dokument dostal ven, svědčí do velké míry o tom, že to Apple ani v budoucnu nebude mít jednoduché. A my se stále můžeme těšit na fotky novinek ještě před jejich oficiálním představením.
Více na www.bloomberg.com

Kam dál?