01.07.2016

V bankomatu ve Vídni nalezeno skimovací zařízení

Nehlídaný bankomat u benzínové stanice na kraji města je tím nejsnazším cílem pro podvodníky a tím pádem také nejjednodušší cestou k penězům uloženým na vašem bankovním účtu.

Cover

Skimming je podle definice Policie ČR označení pro podvodné jednání, při kterém pachatelé (padělatelé platebních karet) zkopírují údaje z magnetického proužku karty bez vědomí jejího právoplatného držitele. Zařízení, které pak toto podvodné jednání umožňuje, se nazývá skimovací zařízení. Jeho konkrétní podoba může být různá, velmi často je ale navrženo tak, aby bylo k nerozpoznání od původního přístroje (např. bankomat) a aby jej nijak neomezovalo v jeho funkčnosti.

Jedno takové náhodou objevil Benjamin Tedesco během své rodinné dovolené ve Vídni, a to přímo v centru před Katedrálou svatého Štěpána. Benjamin, bezpečnostní konzultant, je dle jeho slov díky svému povolání v podobných situacích velmi paranoidní - což se mu tentokrát vyplatilo. Skimovací zařízení, které objevil a dokonce zachytil přímo na místě na videu, bylo nasazeno na zeleném plastovém nástavci, do nějž běžně zasouváme svou platební kartu. Ironií je, že právě onen plastový nástavec má sloužit jako ochrana proti skimovacím zařízením.

Po podrobnějším prozkoumání byla v zařízení objevena čtečka karet a rozhraní bluetooth, kterým se informace odesílaly do dalšího pravděpodobně jen několik metrů vzdáleného zařízení a poté pomocí Wi-Fi připojení již kamkoli do světa. Ostatně si jej můžete prohlédnout jak na fotkách, tak na videu v odkazu níže. Tímto zařízením ale pachatelé jen přečetli obsah oněch platebních karet. Tím mohli nanejvýš karty duplikovat a vytvořit si tak jejich vlastní kopii, přístup k účtům jim to nijak nezjednodušilo. K čemu by tedy samotné platební karty mohli útočníci využít?

K ničemu. Jak bylo poté zmíněno v komentářích, v bankomatu je skryto ještě druhé skimovací zařízení, které zaznamenává váš zadaný PIN a kterého si ani samotný Benjamin v tom okamžiku nevšiml. Ostatně, můžete si vyzkoušet svůj postřeh a dané zařízení odhalit - s trochou trpělivosti si jej lze poměrně dobře všimnout i na videu. Ještě poradím, že se nachází pouze na jednom z natočených bankomatů.

Více na www.linkedin.com

Kam dál?