24.11.2015

Vyděračům se neustupuje

DDoS útoky jsou oblíbeným způsobem vtipálků a vyděračů, jak vyřadit určitou internetovou službu nebo web z provozu. Je to oblíbená technika,  při níž dochází k přehlcení požadavky a následkem toho k pádu nebo nedostupnosti internetové služby.

Ddos attack

Když píšu o vyděračích, mám tím na mysli konkrétní útok na poskytovatele švýcarské šifrované e-mailové služby ProtonMail, jejíž vlastníci si na vlastní kůži potvrdili to, že ústupkem vyděračům ničeho nedosáhnout.

Útočníci pomocí pokročilého DDoS útoku vyřadili ProtonMail z provozu a žádali „výkupné” ve výši 6000 dolarů. Poskytovatelé služby ProtonMail se rozhodli vyděračům zaplatit, aby útok dále nepoškozoval jejich klienty. Útočníkům poslali požadovanou částku v Bitcoinech, čímž na svou hlavu přivolali vlnu kritiky. A co hůř – vyděrače zaplacení výkupného nezastavilo a i nadále službu drželi mimo provoz celý další týden, tedy do 8. listopadu, kdy se ProtonMailu podařilo problém vyřešit.

Podobné dlouho se táhnoucí problémy měla v minulosti například také RSS čtečka Feedly, která na sebe upoutala pozornost uživatelů, ale i hackerů krátce po zrušení Google Readeru.

Více na arstechnica.com

Kam dál?