17.02.2016

Zcash – opravdu anonymní alternativa Bitcoinu

Bitcoin je na poli anoymních kryptoměn v současnosti na špičce. Je to jasná volba měny pro každého, kdo se chce při platbách na internetu cítit anonymní. Ale pravda je, že platby Bitcoinem jsou dohledatelné a jejich anonymita je přinejlepším částečná.

00 top m

Kryptografer Zook Wilcox stále připomíná, že blockchain, který používá Bitcoin slouží jako veřejná účetní kniha všech transakcí, takže pokud uživatelé bitcoinu nepoužívají speciální software, jejich transakce mohou být vystopovány velmi jednoduše. A protože o skutečně anonymní měnu opravdu stojí, pustil se do tvorby vlastní měny s názvem Zcash. Ta je již od ledna ve zkušební verzi.

Zcash má svým uživatelům umožnit naprostou kontrolu nad tím, kdo bude mít k přehledu transakcí přístup. Funguje na matematickém „tříčku,” který je známý jako zero-knowledge proof.

Zcash nabízí stejné zabezpečení proti padělkům jako Bitcoin. Padělat mince, nebo utratit jednu minci víckrát je tak nemožné, ale pokud uživatel chce, platba může díky zero-knowledge zůstat naprosto anonymní.

Wilcoxova společnost má velký potenciál vytvořit novou formu téměř dokonalého finančního soukromí. „Zákazníci chtějí nakupovat a prodávat přes internet a potřebují soukromí před těmi, kdo by znalost jejich transakcí mohl použít proti nim,” říká Wilcox.

Stejně jako Bitcoin, i Zcash bude vznikat pomocí „těžení,” při kterém budou počítače řešit složité matematické úlohy. Na rozdíl od Bitcoinu a ostatních altcoinů Zcash nebude neziskovou organizací.

Během prvních čtyř let toho, co bude měna online, se část vytěžené mince odešle Wilcoxově společnosti a menší část půjde do neziskové organizace, kterou vytváří proto, aby měl kontrolu nad kódem měny a nad jeho komunitou. Do neziskové organizace by mělo jít jedno procento vytěžené mince a 10 % bude zaplaceno společnosti Zcash. Strategie ziskové organizace je podle Wilcoxových slov navržena tak, aby vybrala peníze k zaplacení projektu. Většina z 10 %, které půjdou společnosti Zcash půjde na splátku investorům, kteří do měny vložili k listopadu minulého roku více než 751 000 dolarů. Do Zcash investoval například také Naval Ravikant, který investuje také do Twitteru nebo Uberu.

Zcash je momentálně dostupný na GitHubu, zatím je však ve zkušební verzi. Ostrá verze by měla být spuštěna přibližně za půl roku.

Více na www.wired.com

Kam dál?